News

Aktualności, informacje dla przedsiębiorców

Advertisement

nieruchomość

Inflacja to słowo, które powtarzane jest niezliczoną ilość razy każdego dnia. Uszczupla portfele przez rosnące koszty życia i co rusz podnosi koszty przedsiębiorców. Budżety firm przez pandemię oraz inflację są już mocno nadwyrężone, a szykują się kolejne podwyżki, tym razem podatków od nieruchomości i gruntów od 2023 roku.

Choć to gminy same ustalają wysokość podatków, to muszą stosować się do ogłoszonych limitów. Podatki mogą być niższe, co zależy właśnie od gmin, ale że mają one dziury w swoich budżetach, to łatają je właśnie między innymi podatkami od nieruchomości. 28 lipca minister finansów poinformowała o nowych maksymalnych stawkach podatków i opłat lokalnych. Dwucyfrowa liczba nie wygląda nazbyt przyjaźnie dla przedsiębiorców.

finansowanie

Crowdfunding umożliwia pozyskanie funduszy na realizację celów biznesowych. Kiedyś przedsiębiorczy i pomysłowi ludzie bez gotówki na realizację projektu, nie mieli takiej opcji. Przez co nasze społeczeństwo być może straciło wiele wynalazków.

Dziś jednak crowdfunding jest sposobem na pozyskanie funduszy, których celem jest sfinansowanie ambitnych planów przedsiębiorców. Często na ten rodzaj wsparcia decydują się start-upy, ale są też wśród nich podmioty z ugruntowaną pozycją na rynku. W tym znane Wisła Kraków SA, Śląska Grupa Kapitałowa SA, Balticus SA.

CEIDG

Czy właśnie obserwujemy kres urzędowych okienek, jeśli chodzi o obsługę przedsiębiorców? Takie plany ma rząd. Obecnie działalność zarejestrujesz korzystając z trzech opcji. Pierwsza przez internet. Online jest szybko i wygodnie, ale nie każdy chce i potrafi zarejestrować firmę w taki sposób.

Działalność otwierają również osoby starsze, które niekoniecznie wiedzą, jak samodzielnie załatwić sprawy przez internet. W końcu przez dekady przywykli do pani w urzędowym okienku, o kolejkach nie wspominając. Kolejna opcja to wysłanie wniosku pocztą, co również jest wygodne. I na koniec wizyta w urzędzie- idealna droga, gdy masz wątpliwości i pytania. Od kiedy można spodziewać się zmian?

pieniądze

W ramach wsparcia tarczy 2.0 związanej z drugą falą koronawirusa do firm popłynęła kwota 7,1 mld zł. Co miało pokryć potrzeby ponad 360 tys. pracowników zatrudnionych w 47,6 tys. firm.

edług szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju, przedsiębiorcy nie będą musieli zwracać 6,3 mld zł, co stanowi 88% wypłaconej firmom z sektora MŚP kwoty. W czerwcu przyjęto zmianę regulaminu, dzięki czemu przedsiębiorcy, którzy spóźnią się ze spłatą nadwyżki, nie będą musieli spłacać całej subwencji. Wcześniej występował taki zapis w regulaminie. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie spłacili nadwyżki w terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi, wynikającymi z odsetek.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.