News

Aktualności, informacje dla przedsiębiorców

przedsiębiorca

Na stronie rządowej widnieje jasna definicja działalności gospodarczej i nierejestrowanej. Ta pierwsza jest działalnością zarobkową, zorganizowaną, ciągłą i prowadzoną w swoim imieniu. W zasadzie działalność nierejestrowana często spełnia wszystkie cztery punkty rejestrowanej. Gdzie zatem jest różnica? Należy poszukiwać jej w dochodach.

Niskie przychody- jak czytamy na stronie rządowej, są przesłanką do braku konieczności rejestracji firmy w CEIDG. Jest to drobna działalność zarobkowa. Obecnie bez rejestracji można dorobić 1745 zł. Od lipca ma być 2700 zł. Jest jednak mały haczyk.

Wzrost limitu przychodów od lipca

Działalność nierejestrowaną może prowadzić osoba, która w ciągu ostatnich 5 lat nie miała zarejestrowanej firmy bądź też firma była zawieszona przez taki okres. W związku z ustawą deregulacyjną ma wzrosnąć limit przychodów dla nierejestrowanych działalności. Z 50% do 75% minimalnego wynagrodzenia. Co oznacza, że pułap wyniesie 2700 zł od wakacji. To całkiem przyjazna kwota i pokusa, by nie dzielić się zarobkami z ZUS-em i skarbówką.

Na działalności nierejestrowanej tylko handel?

Nie można prowadzić działalności nierejestrowanej w odniesieniu do działalności, które wymagają koncesji, zezwoleń, wpisu do rejestru działalności regulowanej. Taką możliwość wyklucza również status osoby bezrobotnej. Kolejna kwestia to usługi. Jeśli świadczysz usługi- to podlegasz takim samym prawom jak zleceniobiorca. Zatem płatnikiem składek za Ciebie jest zleceniodawca. Ma on 7 dni na zgłoszenie do składek w ZUS. Jest kilka wyjątków od tej zasady. Są to osoby do 26. roku życia oraz sprzedający wytwory własnych rąk. Jeśli robisz ozdoby i sprzedajesz, to może być to w ramach działalności nierejestrowanej.

Mimo wyższego progu dla nierejestrowanej działalności, własna firma, zarejestrowana w CEIDG nadal ma więcej korzyści. Zyskujesz profesjonalny wizerunek, nie musisz liczyć się z limitami, a odprowadzając składki zapewniasz sobie emeryturę.

 

Polski Ład

Nowy Ład ma już za sobą kilkanaście miesięcy. W tym czasie zdążył wypracować sobie negatywny wizerunek. Trudno jednak jest się temu dziwić, gdy przytłaczająca większość przedsiębiorców ocenia, że nowe przepisy nie są korzystne dla przedsiębiorców.

Norstat przeprowadził sondaż dla INNPoland, z którego wynika, że polscy przedsiębiorcy tracą na zmianie w przepisach, a miało być korzystniej. Największym problemem jest składka zdrowotna, która w najniższej wersji wynosi 270 zł (dla podatników na skali) i 400 zł na ryczałcie. Z sondażu wynika, że wprowadzone zmiany nie są absolutnie korzystne dla prowadzenia biznesu.

Pekao Bank

Pekao to bank, który zajmuje wysokie pozycje w prestiżowych rankingach, utożsamiany z kompleksową ofertą dla przedsiębiorców i jedną z najlepszych aplikacji mobilnych PeoPay.

Od 1 marca 2023 roku, czyli już teraz, można przystąpić do promocji, dzięki której zyskasz nawet 2000 zł. Premie wypłacane są za kilka usług, które oferuje bank. Warunki są proste do spełnienia dla większości przedsiębiorców, a przynajmniej część premii jest na wyciągnięcie ręki.

Digitalizacja dokumentów

W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w zakresie zarządzania zasobami firmowymi, w tym w procesach dotyczących przetwarzania newralgicznych dokumentacji. Szybki postęp cyfryzacji świata sprawił, że dokumenty wielu przedsiębiorstw z całego świata zdecydowało się na przejście z archiwum papierowego na archiwum cyfrowe.

Elektroniczny obieg dokumentów znacznie podnosi efektywność pracy zespołów. Na czym polega proces digitalizacji dokumentów i czy jest on opłacalny?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że planuje wprowadzić w życie przepisy pakietu SLIM VAT 3 1 kwietnia 2023 roku. Ma być prościej, szybciej, wygodniej dla wielu przedsiębiorców. Zmiany dotyczą m.in.: podniesienia wartości sprzedaży, by zyskać status małego podatnika, mniejszych formalności przy handlu zagranicznym oraz prostszego fakturowania.

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów za wydawanie WIA, WIS, WIT, WIP odpowiedzialny będzie jeden wyznaczony organ. Nie będzie również opłat przy złożeniu wniosku o wydanie WIS. Rządzący przekonują, że dzięki zmianom rozliczanie podatku VAT ma być wygodniejsze i szybsze. Co dokładnie się zmieni?

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.