Wypełnienie formularza składającego się z kilkunastu części niejednokrotnie odstrasza podatników już na wstępie. Natomiast przepisy podatkowe nie zawsze są jasne w różnych sprawach, z którymi mierzą się podatnicy. Podatki płacimy prowadząc działalność, kupując auto, czy dziedzicząc dobra materialne i niematerialne po krewnym.

Zagmatwanym przepisom towarzyszą indywidualne sytuacje, w których przepisy mogą być rozumiane dwojako. W takiej sytuacji, zamiast głowić się i zastanawiać, najlepszą opcją jest złożenie wniosku do Krajowej Administracji Skarbowej o indywidualną interpretację. Złożenie wniosku nie powinno być już skomplikowane, dzięki kreatorowi, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Kreator służy do wygenerowania wniosku, prowadząc krok po kroku.

Kreator wniosku ORD-IN

Kreator prowadzi podatnika od ogólnych informacji, jak wybór zakresu sprawy, do szczegółowych danych. Pierwszy krok to wskazanie podatku o jaki chodzi. W kolejnych krokach należy wybrać cel, którym zazwyczaj jest złożenie wniosku, ale możesz również uzupełnić w ten sposób już złożony wniosek. Jeśli chcesz uzupełnić wniosek, konieczne jest podanie numeru sprawy, by przejść dalej. Kolejne części formularza to dane osobowe, podatkowe i dotyczące sprawy.

Jak wysłać wniosek ORD-IN?

Zapisany i wygenerowany za pomocą kreatora wniosek możesz podpisać elektronicznie, a następnie wysłać go na elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP: KIS/SkrytkaESP. Wniosek może stanowić również załącznik do innego pisma wysyłanego do e-Urzędu Skarbowego.

Wniosek możesz również wysłać tradycyjnie. Wydrukować, podpisać i wysłać na adres Krajowej Informacji Skarbowej. Najlepiej listem poleconym, z potwierdzeniem odbioru.

Jeśli nadal masz wątpliwości, co do tego jak wypełnić formularz, to możesz skorzystać z podpowiedzi zawartych w instrukcji dotyczącej wypełniania ORD-IN. Jest ona dostępna, tak samo jak kreator, na stronie Ministerstwa Finansów.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.