Koronawirus

Rząd zaakceptował szereg rozwiązań mających wspomóc firmy i pracowników w okresie pandemii koronawirusa oraz przeciwdziałać negatywnym gospodarczym skutkom pandemii i wprowadzonych środków zapobiegania jej rozprzestrzeniania się.

Pakiet rozwiązań zwany Tarczą Antykryzysową ma na celu przede wszystkim ochronę zatrudnienia i wsparcie w zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstw, zwłaszcza tych mikro i małych.

e-paragony

Być może wreszcie będzie możliwe wystawianie elektronicznych paragonów i faktur z kas online. Projekt ustawy o wprowadzeniu takiego rozwiązania trafił do Komisji Finansów Publicznych.

Projekt zakłada zmiany w kilku ustawach o podatkach oraz innych aktach, tak by wprowadzić możliwość stosowania e-paragonów.

Koronawirus w firmie

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie wielu firm. W obliczu zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa, zalecane jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich i najlepiej pozostanie w domu.

Wprowadzono nowe regulacje prawne nakładające pewne obowiązki na pracodawców i dające przywileje pracownikom.

Faktoring

Jeśli współpracujesz z kontrahentami, którzy wymagają od Ciebie stosowania wydłużonych terminów płatności na fakturach, zapewne – prędzej czy później – zetkniesz się z sytuacją, w której twoja płynność finansowa może zostać zachwiana i staniesz przed dylematem: skąd wziąć gotówkę na uregulowanie własnych zobowiązań….

Współpraca z takimi kontrahentami generalnie zapowiada się dobrze i pozwala utrzymać przewagę konkurencyjną. Jak zatem radzić sobie w sytuacji, gdy pieniądze z faktury wpłyną dopiero za 30, 50, a nawet 90 dni? Przed takim dylematem staje wielu przedsiębiorców z sektora MŚP. Z jednej strony chcą proponować wydłużone terminy faktur, by utrwalać dobre relacje z kontrahentami, z drugiej obawiają się finansowych dziur. Czy można to jakoś rozwiązać? Tak. Wyjściem są usługi faktoringowe.

Rzemieślnik

Od stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rzemieślników i formy prawnej ich biznesów. Zmiany były wyczekiwane, bo od lat postulował o nie Związek Rzemiosła Polskiego.

Nowe przepisy umożliwiają rzemieślnikowi bycie nie tylko osobą fizyczną, ale także prawną, a ponadto pozwalają wpisać kwalifikacje do CEIDG.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.