przedsiębiorca

Działalność nierejestrowana to korzystna forma uzyskiwania dochodu. Zwolniona z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Bez płacenia zaliczek na podatek dochodowy (rozliczenie w rocznej deklaracji, w rubryce inne źródła). Bez wielu formalności. To możliwość przetestowania nowego biznesu albo sposób na dorobienie do pensji.

Nie ma znaczenia forma zatrudnienia. Zarówno pracownik zatrudniony na umowę o pracę, jak i wykonujący zlecenia na umowę o dzieło oraz zlecenie, może zarabiać dodatkowo świadcząc usługi bądź sprzedając produkty na działalności nierejestrowanej. Od 2023 roku kwota limitu wzrośnie, na co wpływ w każdym roku ma wysokość najniższego wynagrodzenia. W przyszłym roku zmiana limitu będzie nie tylko w styczniu, ale również w lipcu. Ile będzie można drobić bez rejestracji działalności?

Co wyklucza nierejestrowaną działalność?

Prowadzenie działalności zarejestrowanej. Współpraca B2B, świadczenia usług, sprzedaż produktów pod szyldem zarejestrowanej działalności wyklucza możliwość testowania innego biznesu przy nierejestrowanej działalności. Czas, który musi upłynąć od prowadzenia działalności to pięć lat (wchodzi w to okres zawieszenia działalności).

Powyższy warunek obok limitu zarobków jest jedynym. Choć można jeszcze wspomnieć osoby bezrobotne zarejestrowane w UP. Jeśli taka osoba wykonuje działalność nierejestrowaną, to traci status osoby bezrobotnej.

Jakie limity w 2023 roku dla działalności gospodarczej?

W 2021 roku przychód z działalności nierejestrowanej nie mógł przekroczyć 1400 zł. W 2022 roku wynosił 1505 zł. Od stycznia 2023 roku wyniesie 1745 zł, a od lipca 2023 roku 1800 zł. Płaca minimalna pójdzie w górę w 2023 roku dwa razy, czyli limit dla działalności nierejestrowanej, który wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia, również wzrośnie w 2023 roku dwukrotnie.

Kwota może się zmienić, trwają prace nad projektem, który przewiduje, że limit z działalności wyniósłby tyle co najniższe wynagrodzenie (czyli od stycznia 3490 zł, od lipca 3600 zł).

Bank Pekao

Przedsiębiorcy, którzy do 28 lutego 2023 roku zdecydują się na założenie Konta Przekorzystnego Biznes w Banku Pekao S.A. mogą zgarnąć premię. Maksymalnie jest to 2000 zł. Atrakcyjnym elementem promocji, poza kwotą, którą można otrzymać, jest brak opłat za prowadzenie rachunku przez cały okres korzystania z niego. Brakiem opłat objęte są konta złotówkowe.

Aby mieć 0 zł przez cały okres, należy założyć rachunek firmowy z kartą debetową Mastercard w okresie trwania promocji. Natomiast premia wypłacana jest za transakcje bezgotówkowe, za podpisanie umowy o terminal płatniczy i przyjęcie płatności na określoną kwotę oraz za podpisanie pierwszej umowy o kredyt/pożyczkę z gwarancją, faktoring lub leasing. Najwyższa premia wypłacana jest za ostatnią składową promocji. Poza tymi korzyściami, Bank Pekao S.A. kusi przedsiębiorców również darmowymi wpłatami i innymi profitami. Jak skorzystać z tej promocji?

Sklep

Merchandising to słowo, które coraz częściej przebija się do mainstreamu. Choć brzmi ono nieco tajemniczo, to oznacza coś, z czym każdy z nas spotyka się każdego dnia.

Czym właściwie jest merchandising i jakie konkretnie usługi obejmuje? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Konta firmowe

Każdy biznes wymaga prowadzenia konta bankowego. Już przy rejestracji firmy w CEIDG przedsiębiorca zobowiązany jest do podania numeru konta, który będzie przypisany do jego działalności gospodarczej.

Później musi dokonywać rozliczeń z urzędami, ze swoimi kontrahentami i pracownikami. Oczywiście jeśli konto firmowe nie będzie spełniać oczekiwań przedsiębiorcy, zawsze może je przenieść do innego banku. Jest to jednak proces wymagający dopełnienia pewnych formalności w urzędach, a więc dość czasochłonny i problematyczny. Stąd najlepiej już na starcie dokonać wyboru najlepszego konta dla firmy, by w późniejszym czasie móc koncentrować się wyłącznie na rozwoju swojego biznesu.

Transport

Chiny są jednym z najważniejszych partnerów handlowych z Polską. Transport Nowym Jedwabnym Szlakiem sprawia, że współpraca pomiędzy dwoma krajami jeszcze prężniej się rozwija.

Transport kolejowy z Chin wypełnia lukę pomiędzy kosztownym frachtem lotniczym a długim transportem morskim

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.