Zupełnie niedawno, na kilku różnych forach internetowych pojawiły się dość niewinne w treści pytania o rozpoczęcie działalności gospodarczej w branży produkcyjnej.

“Dzień dobry, chcę otworzyć firmę i zająć się obróbką metali toczeniem i frezowaniem, jakie przygody mnie czekają? Możesz doradzić!” - pytał jeden z internautów.

Na co dostaje błyskawiczną odpowiedź: “Jeśli zadajesz takie pytanie, to znaczy, że nie jesteś gotowy na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Żeby być dobrym przedsiębiorcą musisz wierzyć w powodzenie, bo droga administracyjna oraz późniejsze działania to w czystej postaci kłody pod nogi. Musisz wierzyć. że się uda je pokonać. Bez tego Twoja chęć otwarcia biznesu obróbki skrawaniem zniknie po 3 miesiącach. Do tego potrzebni Ci będą ludzie, których teraz na rynku po prostu nie ma. Smutna prawda o naszym kraju”.

Kolejna osoba zastanawiała się nad możliwością rozwoju w branży obróbki kamienia badając rynek: “Na jakie koszty muszę się liczyć na otwarcie małego zakładu kamieniarskiego?”

Również tu pada błyskawiczna odpowiedź: “Kolego pytając dajesz do zrozumienia, że nigdy w temacie nie robiłeś i nie masz o tym pojęcia...Rady hejtera: zatrudnij się u kamieniarza na trochę czasu i załap temat lub zainwestuj w gotowce i tylko takie sprzedawaj, ale moim hejterskim zdaniem bez przepracowania trochę w zawodzie stracisz tylko hajs...bo nawet jak kupisz gotowca to trzeba go umieć z glową złożyć, pokleić i ustawić ażeby się nie zapadł po miesiącu od stawiania”.

Jeden z użytkowników szukał porady odnośnie do zmiany kariery i nowych inwestycji: “Planuję otworzyć działalność tokarską, frezowanie, obróbka stali w małej miejscowości, chciałbym się doradzić, czy jest na to zapotrzebowanie, ewentualnie na czym się skupić. Może znajdą się osoby, które coś podpowiedzą. Nie chodzi mi o jakąś dużą firmę z maszynami cnc, a jednoosobową działalność.”

Oczywiście w komentarzach rozpętały się burzliwe dyskusje, które można by podsumować następująco: ilu użytkowników - tyle opinii.

Powyższe przykładowe pytania i wątki, to tylko mały wycinek internetowej rzeczywistości, a w ostatnim czasie pojawiło się ich znacznie więcej. Pandemia covid19 i jej skutki, wojna na Ukrainie, zmiany prawne w postaci Nowego Ładu i obecna sytuacja gospodarcza z szalejącą inflacją sprawiły, że coraz więcej osób rozgląda się za alternatywnymi źródłami zarobku, myśli o otworzeniu własnej firmy, dorobieniu sobie “po godzinach” czy też chce się przebranżowić.

Z kolei właściciele już istniejących firm szukają sposobu na zoptymalizowanie działalności, “przykręcenie śruby”, czyli cięcie kosztów i zwiększenie oszczędności.

Kluczowe wyzwania w 2023 roku

Podatki, BDO, niezdrowa konkurencja robiąca poniżej kosztów, ceny prądu, skoki cen materiału, drożejące maszyny i materiały eksploatacyjne, problemy z płatnościami. Do tego przygody z ZUS-em, Urzędem Skarbowym, kasą fiskalną oraz z ekologami DBO - prowadzenie ewidencji odpadów (trzeba to załatwić w urzędzie miasta / gminy jeśli zamierza się produkować u siebie w domu czy w budynku gospodarczym), zgłoszenie metrażu (podatki dla prowadzących działalność gospodarczą są dużo wyższe). I w sumie to tyle - aż tyle czy tylko tyle?

Można zaryzykować stwierdzenie, że o ile nowe przedsięwzięcia mają trudniej i bardziej “pod górkę”, a firmom z doświadczeniem i odpowiednią rynkową renomą jest znacznie łatwiej, to jednak są pewne wspólne mianowniki. Jak podsumował jeden z właścicieli małej firmy produkcyjnej: problemów jest mnóstwo, ale jest również wiele satysfakcji.

Ponieważ globalny krajobraz gospodarczy i polityczny stale się zmienia w nieoczekiwany sposób, nie ma czasu “osiąść na laurach” i świętować sukcesów. Jednocześnie pamiętajmy, że małe przedsiębiorstwa są istotnym elementem gospodarki, ponieważ popyt na dobrze wykonane produkty czy usługi nadal rośnie.

Dlatego przygotowaliśmy listę zagadnień dotyczących produkcji dla małych firm, które pomogą Ci funkcjonować w 2023 roku.

1. Jednym z największych wyzwań stojących przed małą firmą produkcyjną jest konkurencja ze strony większych przedsiębiorstw, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ale niektóre rzeczy są łatwiejsze dla tych utrzymujących się z małej produkcji. Możesz się szybciej adaptować, być bardziej dynamiczny i szybciej reagować na zmiany. Masz niższe koszty produkcji i koszty ogólne i większą swobodę eksperymentowania.

2. Zarządzanie zapasami.

 1. Nacisk na zarządzanie łańcuchem dostaw, poszukiwanie tańszych i alternatywnych dostawców. Należy przyjąć, że mogą wystąpić sytuacje awaryjne, które prowadzą załamania dotychczasowego łańcucha dostaw (np. wojna na Ukrainie) Należy opracować zasady postępowania, aby rozwiązać ten problem przed jego wystąpieniem. Może w tym pomóc System MES w firmie - oprogramowanie do kontroli produkcji (getprodio.com), który jest bogaty w przydatne funkcjonalności takie jak: śledzenie cen surowców z ostatnich dostaw i wyliczanie średniej ceny surowca (dzięki czemu jesteś w stanie lepiej oszacować koszty produkcji i w porę zareagować, aby nie być stratnym) czy możliwość przejrzenia wszystkich przyjęć magazynowych i ocena tego, jak kształtowała się cena w zależności np. od dostawców, których wybierałeś - wspieranie najbardziej opłacalnej opcji. Negocjuj z dostawcami, aby wybrać najlepszą ofertę.
 2. Zarządzanie produkcją w celu ograniczenia czasu realizacji — nadawanie priorytetu kolejce zamówień produkcyjnych dla małych firm, dzięki czemu pracownicy zawsze logicznie pracują nad zamówieniami. Kiedy surowce zostaną dostarczone, przypisz je do pierwszych zamówień w kolejce, aby szybciej działać i wysyłać gotowe produkty.
 3. Nie przechowuj zbyt dużej ilości zapasów na magazynie. Być może można uzyskać częstsze, ale mniejsze zamówienia bez dodatkowych kosztów wysyłki.
 4. Nie inwestuj zbyt wiele w zapasy – lepiej mieć gotówkę pod rękę. Dowiedz się, jak dokładnie obliczyć zapotrzebowanie dla firmy.
 5. Zrób porządny remanent i ewidencję “martwych zasobów” — jeśli masz nieaktualne zapasy, to policz straty, aby zwolnić miejsce w warsztacie na nowe zamówienia.
 6. Zawsze miej coś “w zanadrzu”, dzięki czemu zawsze będziesz mógł nadążyć za nagłym skokiem popytu.

3. Korzystaj z metod optymalizacji produkcji. Dowiedz się czym jest metoda 5S i jak dzięki niej możesz zwiększyć wydajność małej firmy produkcyjnej. Poświęć trochę czasu na obserwowanie warsztatu i pracowników. Gdzie ucieka czas, cenne sekundy, które po zsumowaniu zmieniają się w minuty i godziny?

 1. Seiri (Sortuj) — usuń nieużywane przedmioty z hali produkcyjnej, aby łatwej było znaleźć potrzebne narzędzia (klasyfikacja elementów według częstotliwości ich użycia). Częściej używane przedmioty powinny być łatwiej dostępne i przechowywane blisko siebie.
 2. Seiton (Systematyka)— wszystko ma miejsce i jest zawsze na swoim miejscu. Gdy pracownicy potrzebują narzędzia, dokładnie wiedzą, gdzie je znaleźć. Jeśli tam nie ma, wiedzą, że jest w użyciu i nie szukają go. Oczywiście przy odpowiednim planowaniu produkcji nie ma potrzeby, aby pracownicy walczyli o narzędzia. Zrób hierarchię potrzeb i zapewnij odpowiednie systemy przechowywania, np. umieść ciężkie przedmioty niżej, itd.
 3. Seiso (Sprzątanie) — pozbądź się kurzu i brudu. Wprowadź zasadę regularnego usuwania śmieci z obszarów roboczych. Zadbaj oj odpowiednie oświetlenie, aby widoczny był kurz i brud. Przyczyni się to do zwiększenia wydajności. Ty i Twoi pracownicy będzięcie dumni z miejsca pracy.
 4. Seiketsu (Standaryzacja) — standaryzacja poprzez posiadanie jasnej, czytelnej i dostępnej listy materiałów (BOM) / receptury produktu. Dzięki zarządzaniu wzrokowym można jasno określić harmonogram i poszczególne operacje.
 5. Shitsuke (Samodyscyplina) — musisz utrzymać wszystkie dobre nawyki. Określ jasne zasady i wytyczne oraz upewnij się, że pracownicy wiedzą, jakie są Twoje standardy. W ten sposób pielęgnuje się dobrą kulturę w firmie.

4. Tnij koszty na wiele sposobów.

 1. Unikaj kosztownych opóźnień i przestojów. Reklamacje spowodowane błędami a w konsekwencji opóźnienia w wykonaniu kosztują Cię całkiem sporo. Dlatego tak ważne jest, byś na planie produkcyjnym śledził zlecenia i wiedział co dokładnie jest wykonywane w danym momencie przez kogo i na jakiej maszynie.
 2. Twój plan produkcji powinien być zawsze aktualny i pokazywać rzeczywiste czasy wykonania. Jeśli zajdzie potrzeba zmian priorytetów w zamówieniach możesz po prostu kliknąć w kafelek i przesunąć go odpowiednio, aby kolejność zleceń była jasna i czytelna. Pracownicy nie muszą czekać na przypisanie im zadań - po wejściu do firmy i widzą przypisane do nich zadania i czynności i po prostu podejmują pracę na pierwszym zleceniu od góry. Taki system zapewnia, że czas nie przecieka przez palce i nie ma chodzenia po hali i ciągłego dopytywania, bo wszystko jest jasne i znajduje się na planie.

5. Wprowadź dobre praktyki w relacjach z pracownikami.

 1. Postaw na komunikację — spraw, aby była otwarta, uczciwa i dwukierunkowa. Twoi pracownicy muszą się czuć komfortowo wiedząc, że mogą wyrazić swoją opinię. Wynik? Będą Cię bardziej szanować i przykładać się do wykonywanych zadań. Problemy nie powinny być “zamiatane pod dywan”.
 2. Zainwestuj w pracowników — zapewnij możliwości uczenia się i szkolenia dla siły roboczej w małej firmie produkcyjnej. Możesz wypełnić wszystkie luki w umiejętnościach i zwiększyć wszechstronność pracowników. Jeśli masz pracowników, którzy mogą obsługiwać wszystkie maszyny i wykonywać wszystkie operacje, możesz skrócić czas realizacji, zmieniając zadania personelu w odpowiednim momencie. Niech Twój mały zakład będzie bardziej wydajny w 2023 roku.
 3. Masz problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników? Zatrudnij praktykanta i zainwestuj w szkolenie. Zawody produkcyjne są coraz częściej postrzegane jako pozytywna alternatywa dla wieloletniej akademickiej edukacji.

6. Marketing i zaangażowanie klientów.

 1. Zadbaj o swoją stronę internetową. Dowiedz się więcej o optymalizacji wyników wyszukiwania pod SEO, prowadź firmowego bloga. To sposób, aby klienci Cię znaleźli i zainteresowali się Twoim produktem, a Twoja mała firma produkcyjna stała się bardziej rozpoznawana w branży.
 2. Korzystaj z przekazu wideo, aby pokazać swoją firmy — jeden obraz jest wart tysiąca słów, więc film to świetny sposób na pokazanie produktu potencjalnym klientom. Podobnie ma się rzecz z profesjonalnymi zdjęciami produktów — ale nie zawsze musisz wydawać setki tysięcy złotych na profesjonalnego fotografa. Sprzęt jest coraz bardziej przystępny cenowo, a wiele zdjęć można pobrać z Internetu bezpłatne.
 3. Pozostań w stałym kontakcie ze swoją społecznością — działaj na rynku lokalnym, bierz udział w targach, imprezach i warsztatach.
 4. Zbierz opinie klientów — jest to świetny sposób na to, aby dowiedzieć się, jak klienci postrzegają Twoją małą firmę produkcyjną i uzyskać wskazówki w celu poprawy jakości usług czy produktów.
 5. Nie zapominaj o opakowaniu — opakowanie jest kluczowym elementem działań marketingowych, ponieważ wskazuje na wartość marki, zarówno na rynku, jak i dla klientów. W niektórych przypadkach sposób pakowania produktów może być równie ważny jak sam produkt.
 6. Twórz personalizowane zamówienia – proste oprogramowanie produkcyjne pomoże wykonać produkty dla klientów indywidualnych.

Rozwój technologiczny, postęp w robotyce i produkcji oprogramowania MES dla małych firm zmienia sposób działania wszystkich firm, w tym w sektorze małych przedsiębiorstw. Powyższe porady wskazują tylko kilka zastosowań oprogramowania MES dla małej firmy. Tak naprawdę możliwości są praktycznie nieograniczone.

Grafika: materiał partnera.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.