Advertisement

Polscy przedsiębiorcy robią wszystko, by oszczędzić na zatrudnieniu pracowników. Koszty zatrudniania na umowę o pracę są tak duże, że około 1,35 milionów Polaków pracuje na umowy-zlecenia i umowy o dzieło, co w wielu przypadkach jest omijaniem przepisów. Niektóre firmy wymuszają na pracownikach konieczność założenia własnej działalności gospodarczej.

 

Podpisywanie umowyW ten sposób zatrudniani są pracownicy we wszystkich branżach, nawet w fabrykach. Mimo tego, że umowy w jednej z firm z Dolnego Śląska były prawidłowe, Inspekcja Pracy stwierdziła, że nie gwarantują one pracownikom odpowiedniego zabezpieczenia. Takich przypadków jest znacznie więcej. 

 

Pracownik, czy zleceniobiorca?

O tym, czy osoba jest pracownikiem, czy zleceniobiorcą, decyduje rzeczywista relacja w pracy. Gdy osoba musi codziennie pojawiać się w pracy i jest odpowiedzialna za mienie, trudno nazwać to inaczej, niż stosunkiem pracy. Niewielu zleceniobiorców dochodzi swoich praw przed sądem, ponieważ boją się o to, że stracą źródło utrzymania. 

Pracodawcy coraz częściej zabezpieczają się przed sądem, pisząc w umowie, że nie są oni zainteresowani zatrudnieniem pracownika na zwykłych warunkach. 

 

Jak rozwiązać ten problem?

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta – koszty zatrudnienia pracownika na zwykłą umowę są bardzo wysokie. Na zwiększenie zatrudnienia może pozytywnie wpłynąć na przykład obniżenie składek ZUS. Fala kontroli pracodawców i podwyższenie płacy minimalnej wpłynie jedynie na zwiększenie bezrobocia i znalezienie nowych sposobów na omijanie przepisów.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.