Advertisement

Komisja Europejska podała najnowsze wartości Europejskiego Wskaźnika Nastrojów (ESI). W I kwartale 2017 roku przedsiębiorcy i konsumenci patrzyli na sytuację gospodarczą najbardziej optymistycznie od 2008, kiedy nastroje na wiele lat popsuł globalny kryzys finansowy.

Wysoki poziom wskaźnika otrzymuje się od kilku miesięcy, dzięki czemu kwartalna średnia ESI jest najwyższa od ponad ośmiu lat. Badanie dotyczyło ocen przedsiębiorców, ale także konsumentów ich bieżącej sytuacji ekonomicznej, a także tego, jakie mają oczekiwania na cały rok 2017.

Zdecydowaną poprawę zauważono przede wszystkim w budownictwie i przemyśle. Ma to bez wątpienia związek z entuzjastycznymi ocenami sytuacji gospodarczej przez państwa strefy euro, z którą polskie przedsiębiorca współpracują, eksportując swoje towary i usługi.

Konsumenci zauważają konsekwentną, stałą poprawę sytuacji finansowej w swoich gospodarstwach domowych, co jest m.in. efektem uruchomionego w zeszłym roku programu 500+.

Niestety z optymizmem na sytuację ekonomiczną nie patrzą wszyscy przedsiębiorcy. Ci, którzy działają w handlu i usługach wskazują na nieznaczne pogorszenie nastrojów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.