fbpx

Uszczelnianie systemu podatkowego trwa. Następnym krokiem jest wprowadzenie kas fiskalnych online.

Od pewnego czasu trwa proces uszczelniania systemu podatkowego. Podatnicy na nowo wprowadzane metody reagują różnie, często słyszy się, że nowe rozwiązania wcale nie są słuszne, nie zmienia to jednak faktu, że prawo, które zaczyna obowiązywać, staje się prawem dla wszystkich, więc po prostu trzeba je znać. Przypomnijmy jakie zmiany na 2018 r. zapowiadał resort finansów jeszcze parę tygodni temu.

 

Nowe metody

Pomysłami na usprawnienie i uszczelnienie systemu podatkowego są między innymi: objęciem monitoringiem i nadzorem krajowej produkcji tytoniu, co ma zmniejszyć nadużycia podatkowe jeśli chodzi o obrót samym suszem tytoniowym, stworzenie i rozbudowa zespołów analitycznych, centralizacja całego procesu analiz systemu podatkowego. Jednym z przejawów tego aspektu uszczelniania systemu jest poszerzanie stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego - już od stycznia stanie się on obligatoryjny także dla mikroprzedsiębiorców. Następnymi pomysłami ministerstwa jest wprowadzenie split payment - początkowo dobrowolnie, ale jeśli zgodzi się na to Komisja Europejska - także obligatoryjnie.Kupujący kwotę netto przelewać będą na jedno konto, natomiast kwotę podatku VAT - na inne, do którego sprzedawca będzie mieć ograniczony dostęp. Ma zostać też wprowadzony STIR, czyli system, który zobliguje banki do przekazywanie Krajowej Izbie Rozliczeniowej wszystkie dane umożliwiające identyfikację przedsiębiorcy. Ostatnim ze zgłoszonych pomysłów, który zrealizowany zostanie jest za kilka tygodni jest wdrożenie kas fiskalnych online. Będzie to proces przeprowadzany stopniowo, ponieważ generuje dosyć pokaźne koszty.

Kasy online - o co chodzi

Żeby móc korzystać z kasy fiskalnej online, konieczny jest przede wszystkim zakup nowego urządzenia. Zrobić to można za pośrednictwem strony www.sas24.pl. Dostępne na stronie kasy mają ceryfikat ONLINE READY, który zapewnia techniczną modernizację do wersji wprowadzonej rozporządzeniem. Do tej pory, poza dokonaniem zakupu, konieczne było przejście procedury instalacyjnej, która przebiegała w trzech etapach. Po pierwsze, należało złożyć na piśmie zawiadomienie do Urzędu Skarbowego właściwego dla podatnika. Zawiadomienie musiało zawierać dane osobowe, w tym NIP oraz liczbę kas fiskalnych online, których podatnik chciał używać, lokalizacje ich instalacji i odpwiednie terminy. Drugim etapem było uruchomienie na urządzeniu trybu fiskalnego. Istotne jest to, że mógł tego dokonać tylko serwisant, operacja była też nieodwracalna. Fiskalizacja kasy wiąże się z tym, że działania, jakie przeprowadzane są na kasie tworzą szczegółową dokumentację i pozwalają na wystawianie konsumentom paragonów fiskalnych. Następnie, po raz wtóry trzeba było zawiadomić Urząd Skarbowy, który to w odpowiedzi nadawał numer ewidencyjny. Numer ten musiał być umieszczony na obudowie urządzenia do niego przypisanego. Teraz, nowy system wprowadza pewne różnice - zawiadomienie do Urzędu Skarbowego kierowane będzie automatycznie, tak samo zostanie też nadany numer ewidencyjny. Podatnicy, którzy jeszcze nie zmienią systemu dokumentowania obrotu, na system online, w dalszym ciągu będą jednak podpadać pod rygory starej procedury.

 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.