Advertisement

Od października br. można korzystać z aplikacji na urządzenia mobilne mObywatel, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Umożliwia ona korzystanie z dowodu osobistego w wersji elektronicznej. 15 grudnia uruchomiono także aplikację mWeryfikator, skierowaną do przedsiębiorców.

Dzięki mObywatel każdy może legitymować się dowodem elektronicznym. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, które wymagają okazania dokumentu tożsamości, np. na poczcie czy w urzędzie, a także przedłożenia skanu dokumentów, np. podczas stłuczki.

 

Aplikacja mWeryfikator przyda się natomiast w kontaktach obywatela ze środowiskiem biznesowym. Dzięki temu narzędziu każdy przedsiębiorca może bowiem zweryfikować, czy okazywany mu dokument elektroniczny i przedstawione w nim dane są poprawne. Aplikacja sprawdza bowiem dane podane na wyświetlaczu urządzenia mobilnego z tymi podanymi w rejestrach państwowych. Będzie mieć to zastosowanie np. podczas sprawdzenia wieku kupującego alkohol czy przy meldowaniu gościa w hotelu.

Co więcej, dane sprawdzane przez mWeryfikator nie są przez aplikację w żaden sposób przechowywane i przekazywane dalej. Po weryfikacji, są automatycznie usunięte z mWeryfikatora przedsiębiorcy.
W tej chwili obie aplikacje dostępne są w Google Play, czyli dla wszystkich osób korzystających ze smartfonów i tabletów w systemie Android. Przedsiębiorcy korzystający z iOS muszą niestety jeszcze poczekać na odpowiednie wersje aplikacji.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.