fbpx

Prezydent podpisał ustawę, na mocy której zamiast obecnych czternastu stref ekonomicznych, cały kraj zostanie objęty zwolnieniami podatkowymi. Przedsiębiorcy, zarówno małe i duże firmy, będą mogli uzyskać zwolnienia podatkowe na okres od 10 do 15 lat.

Do tej pory specjalne ulgi i zwolnienia obowiązywały w czternastu strefach o łącznej powierzchni 25 tys. hektarów, co stanowiło 0,08 procent powierzchni Polski.

Zwolnienia i ulgi dla wszystkich

Uzyskanie zwolnienia lub ulgi podatkowej będzie zależne od miejsca inwestycji, jakości tworzonych nowych miejsc pracy, charakteru inwestycji. Jednak nie będzie już konieczne działanie tylko w obrębie wyznaczonych stref ekonomicznych. Oznacza to, że przedsiębiorcy w pogoni za zwolnieniami, nie będą zmuszeni przenosić działalności do strefy i inwestować z dala od swojej siedziby.

Ustawa ma przede wszystkim na celu umożliwienie mniejszym i średnim firmom uzyskanie ulg oraz premiowanie inwestycji w małych miastach. Pomocny ma być w tym przepis zakładający, że jednym z czynników uzyskania zwolnienia podatkowego jest stopa bezrobocia na danym obszarze. Istotne będzie też, czy inwestycja pozytywnie wpłynie na innowacyjność i konkurencyjność regionu. Rząd chce by dochodziło do transferu know-how do słabiej rozwiniętych części kraju oraz by kwitła tam działalność badawczo-naukowa. Przy decyzji o udzieleniu zwolnienia liczyć będzie się np. współpraca ze szkolnictwem zawodowym. Preferencje podatkowe będą w mocy od 10 do 15 lat.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.