Advertisement

Wprowadzenie przepisów o obowiązku wysyłania plików JPK_VAT przyczyniło się do wychwycenia licznych błędów w deklaracjach. Skarbówka po analizie plików wysyła żądania korekty do przedsiębiorców. Od początku roku takich poprawek dokonało już 22 tysięcy małych firm.

Przedsiębiorcy otrzymują SMS-y albo wiadomości e-mail wzywające do poprawienia pliku JPK. Większość z nich decyduje się wyrzucić sporne faktury z rejestru.

Błędy w JPK

Najczęściej Urząd Skarbowy dopatruje się faktur VAT wystawionych przez podmiot, który nie widnieje w rejestrze Vatowców. W zeszłym roku zaostrzono przepisy dotyczące firm figurujących w rejestrze VAT. W rezultacie wiele przedsiębiorstw wypadło z rejestru. Jednym z powodów wykreślenia z rejestru VAT jest na przykład brak kontaktu z firmą. Zdarza się, że faktury zawierają niepoprawne dane – wtedy konieczna jest korekta dokumentu.

Gorzej, gdy w JPK znajdą się puste faktury. W takiej sytuacji urzędnicy skarbówki mogą być skorzy do kontroli, która miałaby na celu potwierdzenie, że nie doszło do podwójnego zaksięgowania danej faktury. Wielu przedsiębiorców po wezwaniu do korekty JPK decyduje się na usunięcie kłopotliwej faktury. Warto jednak wiedzieć, że nie eliminuje to zupełnie możliwości kontroli skarbowej.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.