fbpx

Według portalu money.pl Ministerstwo Finansów już szykuje zmiany w dopiero co wprowadzonej metodzie płatności split payment. Resort miał zauważyć realną groźbę problemów finansowych firm związanych z brakiem możliwości wykorzystania środków otrzymanych za VAT do zapłaty ZUS-u.

Obecnie jedynie decyzja naczelnika skarbówki może pozwolić przedsiębiorcom na użycie pieniędzy z firmowego konta VAT do zapłaty ZUS-u. Podobno ma to ulec zmianie.

Zamrożone środki

Jeśli przedsiębiorca otrzymuje płatność metodą split payment, to środki netto trafiają na jego konto firmowe, a VAT na specjalne konto. Wpływy z VAT są tam zamrożone nawet przez 60 dni, bo tyle czasu ma Urząd Skarbowy na ich zwrot. Przed wprowadzeniem split payment, przedsiębiorcy mogli dowolnie dysponować całą kwotą brutto. Niejednokrotnie płacili środkami z VAT-u za ZUS lub wypłacali pensje pracownikom. Metoda podzielnej płatności jest na razie dobrowolna, ale możliwe, że jej mała popularność wiąże się właśnie z zamrożeniem wpływów z VAT-u na koncie. Według danych jednego z banków, liczba przelewów metodą split payment wynosi obecnie około 2 tysiące dziennie i choć cały czas rośnie, to nieznacznie. Dlatego Ministerstwo chce firmom umożliwić płacenie środkami z VAT na przykład za ZUS, nawet jeśli płatność została wykonana metoda podzieloną. Pod uwagę brana jest też ewentualność opłacania środkami z VAT innych danin. To nieoficjalne informacje portalu money.pl.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.