fbpx

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców. Od przyszłego roku nie będą oni musieli wysyłać co miesiąc deklaracji VAT. Przepis ma objąć wszystkich przedsiębiorców, małych, średnich i dużych. Miejsce deklaracji VAT zajmą nowe pozycje w pliku JPK VAT.

Aktualnie, przedsiębiorcy są zobligowani co miesiąc przesyłać do Urzędu Skarbowego deklaracje VAT. Ponadto trzeba wysyłać plik jednolity JPK VAT.

Podwójna robota

Od lutego weszło w życie prawo wymagający od przedsiębiorców wysyłki jednolitego pliku kontrolnego JPK VAT. Możliwość wysyłki JPK VAT internetowo i prostej poprawki ewentualnych błędów w pliku, miała być ułatwieniem dla przedsiębiorców. Rzeczywiście tak jest, jednak w dalszym ciągu muszą oni też wysyłać deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. To podwójna robota.

Od 2019 ma się to zmienić. Nie trzeba będzie już co miesiąc przesyłać deklaracji VAT. Wystarczy sam plik JPK VAT. Zostaną do niego dodane nowe pozycje, tak by w jednym pliku znajdowały się wszystkie informacje dotyczące VAT. Plik będzie się nazywał JPK-VDEK. Aby wprowadzenie tego rozwiązania było możliwe, Fiskus musi zmienić kilka przepisów w ordynacji podatkowej. Schemat nowego pliku JPK VAT ma być niedługo przedstawiony przedsiębiorcom do wglądu.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.