Advertisement

Właściciel firmy ma prawo zaliczać wydatki związane z eksploatacją pojazdu wykorzystywanego w firmie do kosztów podatkowych. Czy można jednak rozliczać tak dwa pojazdy? Najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że tak.

Jeśli oba auta są wykorzystywane w działalności gospodarczej, to nie ma przeszkód, aby rozliczać je w kosztach uzyskania przychodów.

Korzystna interpretacja

Według interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT2-1.4011.380, w odpowiedzi na pytanie pewnej lekarki, można rozliczać dwa auta w kosztach uzyskania przychodów. Przepisy o ustawie PIT nie nakładają ograniczeń, co do liczby pojazdów. Warunkiem jest potwierdzenie, że wszystkie auta, w przypadku których wydatki na eksploatacje zaliczane są do kosztów firmowych, rzeczywiście są używane w działalności gospodarczej.

Istotne przy uzasadnieniu używania kilku pojazdów będą rozmiar firmy czy specyfika oferowanych usług. Warto tu przypomnieć, że w przypadku samochodów nabytych za ponad 10 tys. złotych, konieczne jest wprowadzenie ich do ewidencji środków trwałych oraz amortyzacja, która jest podatkowym kosztem. Auta zakupione za kwotę do 10 tys. złotych nie muszą być amortyzowane, tylko mogą stanowić jednorazowy koszt.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.