fbpx

Praktyczne informacje dla przedsiębiorców dotrą niebawem pocztą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał ponad 2,5 miliona listów, w których informuje o zeszłorocznych rozliczeniach na indywidualne konto.

Wśród informacji zawartych w korespondencji znajdzie się saldo konta, czyli wskazanie „zero”, dopłata lub niedopłata.

Stan rozliczeń to informacja księgowa

"Chcemy, by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość, jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych. Najgorsze bowiem, co może być w prowadzeniu własnego biznesu, to brak wiedzy o stanie swoich finansów" – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Warto przyjrzeć się otrzymanym rozliczeniom, aby upewnić się, że nie zalegamy z opłatami. Zaległości mogą być groszowe – takie często powstają w przypadku pomyłek podczas zlecania przelewu. Jednak w przypadku większych kwot konieczne będzie naliczenie odsetek. Wówczas ZUS poleca kalkulator dostępny na ich stronach. Jeśli zaś zaległości są naprawdę duże, to warto postarać się o zawarcie układu ratalnego z ZUS-em.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać podsumowanie swoich płatności z tytułu składek dzięki wprowadzonemu w życie w zeszłym roku projektowi e-składki. Zakłada on indywidualne numery konta bankowego dla każdego płatnika. Dawniej składki z tytułu ubezpieczeń przelewało się na trzy lub cztery osobne konta, co generowało wiele pomyłek.

Tylko drzew szkoda

Z takiej okazji zużyto kilkanaście tysięcy ryz papieru i 2,5 miliona papierowych kopert. Przecież wszyscy używamy poczty e-mail...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.