Advertisement

Nowa ustawa zakłada możliwość sukcesji jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak okazuje się, że przejęcie firmy może sporo kosztować i wcale nie być opłacalne. Konieczne jest bowiem opodatkowanie środków trwałych.

Wedle jednej z interpretacji podatkowych konieczne będzie zapłacenie VAT od wszystkich dziedziczonych w ramach sukcesji firmy środków trwałych z wykonanego spisu z natury.

Droga sukcesja

Kontynuowanie działalności w ramach sukcesji po śmierci przedsiębiorcy może być kosztowne, jak wynika z jednej z pierwszych interpretacji podatkowych wydanych przez Fiskus jako odpowiedź na zapytanie o sukcesję. Po zakończeniu zarządu sukcesyjnego lub wygaśnięciu prawa do jego powołania, konieczne jest dokonanie spisu z natury wraz z środkami trwałymi.

Okazuje się, że taki spis należy opodatkować i zapłacić VAT – w tym od wszystkich ujętych w nim środków trwałych. Niezależnie od tego, czy następca ma zamiar kontynuować działalność po śmierci właściciela firmy, czy też nie. Według ekspertów konieczna byłaby nowelizacja ordynacji podatkowej, by zmienić ten wymóg.

 

 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.