fbpx

Prowadzenie księgowości i dokonywanie rozliczeń z fiskusem są nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej.

W Polsce prawo podatkowe jest skomplikowane, a do tego często się zmienia. Jakie rozwiązanie będzie zatem najlepsze dla małej firmy w obszarze księgowości? W rankingu „Paying Taxes”, przygotowywanym co roku przez firmę PwC i Bank Światowy, Polska znajduje się na 77 miejscu pod względem tego, jak przyjazny dla przedsiębiorców jest system podatkowy. 

Polski przedsiębiorca musi przeznaczyć średnio aż 334 godziny w roku na realizację obowiązków podatkowych (źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/paying-taxes-2020-polska-na-77-miejscu-ra988635-4509799). To czas, który można przeznaczyć na realizację celów biznesowych, zamiast na wypełnianie deklaracji i wertowanie przepisów podatkowych. Kwestie z efektywnym prowadzeniem księgowości mogą być szczególnie problematyczne dla małych firm, które dopiero rozpoczynają działalność na rynku. Przedsiębiorca może wziąć pod uwagę samodzielne prowadzenie księgowości z wykorzystaniem narzędzi online, skorzystanie z usług biura rachunkowego lub zatrudnić pracownika, który będzie zajmował się księgowością.

Księgowość online

Od kilku lat księgowość online zyskuje mocno na popularności. Nic dziwnego, to rozwiązanie, które nie generuje dużych kosztów, a do tego pozwala załatwiać sprawy podatkowe bez konieczności dokładnego zgłębiania prawa w tym zakresie. Na czym polega księgowość online? Na rynku dostępne są różne programy online do kompleksowego prowadzenia każdej formy księgowości (np. Comarch ERP XT). Coraz częściej tego typu oprogramowanie jest dostępne w formie aplikacji mobilnej oraz aplikacji dostępnej za pomocą chmury. Producenci najlepszych programów do księgowości online dbają o to, żeby na bieżąco aktualizować w aplikacji wszystkie zmiany w przepisach podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorca jest pewny, że zawsze rozlicza się z fiskusem zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Dobrej klasy programy do księgowości online zwykle pozwalają na prowadzenie rozliczenia w wielu formach księgowości. Na przykład przy Księdze Przychodów i Rozchodów za pomocą księgowości online można prowadzić nie tylko zapisy KPiR, ale i rejestr VAT, rozliczać deklaracje podatkowe, a nawet prowadzić rozliczenia pracowników, ewidencję środków trwałych itd. Podobnie jest w przypadku innych form księgowości. Dużym ułatwieniem dla małego przedsiębiorcy bywa to, że w takich programach wiele operacji jest zautomatyzowanych, a interfejs najlepszych aplikacji jest bardzo intuicyjny. Program do księgowości online zwykle przypomina o terminach obowiązków podatkowych, współpracuje z bankowością internetową itd.

Biuro rachunkowe

Alternatywą dla samodzielnego prowadzenia księgowości jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, a więc outsourcing księgowości. Warto jednak podkreślić, że program do prowadzenia księgowości online można także wykorzystać przy współpracy z wynajętym księgowym. Niektóre aplikacje pozwalają bowiem na wymianę danych z biurem rachunkowym (np. dzięki IWD – Internetowej Wymianie Danych). W ten sposób błyskawicznie i za pomocą kilku kliknięć wszystkie dokumenty wysłane zostaną do wynajętego księgowego, który zajmie się dalszą obsługą podatnika i załatwi wszystkie sprawy z Urzędem Skarbowym. Korzystanie z usług biura rachunkowego to najlepsze rozwiązanie przy prowadzeniu tzw. pełnej księgowości (np. firma w formie spółki z o.o.), która jest dość skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać, że outsourcing księgowości wiąże się z kosztami oraz ryzykiem wypływu danych finansowych firmy. Jeśli już przedsiębiorca zdecyduje się na biuro rachunkowe, najlepiej poszukać takiego, które ma doświadczenie w obsłudze danej branży. Warto sprawdzić opinie o wybranym biurze, czy posiada ono rzeczywiście zezwolenie Ministerstwa Finansów oraz polisę OC i czy łatwo nawiązać z nim kontakt, gdy pojawi się pilna sprawa dotycząca kwestii księgowych.

A może własny księgowy?

Kolejne rozwiązanie to zatrudnienie księgowego na etacie w firmie. Takie rozwiązanie ma oczywiście zalety i wady. Plusem jest na pewno to, że wszystkimi sprawami księgowymi będzie zajmowała się jedna osoba, która doskonale zna firmę i jest w stanie dokładnie monitorować przedsiębiorstwo od strony finansowej. Do tego dokumentacja księgowa znajduje się w firmie (w przypadku biura rachunkowego jest przechowywana w tym biurze) i można do niej łatwo zajrzeć w każdej chwili. Niestety, wadą zatrudnienia księgowego na etacie są duże koszty z tym związane – począwszy od wynagrodzenia, aż po wyposażenie w odpowiednie narzędzia stanowiska pracy. W przypadku małych firm posiadanie własnego księgowego na etacie często jest luksusem, na który wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić.

Jeśli mała firma pragnie zoptymalizować koszty związane z obsługą księgową, przedsiębiorca może sam zająć się tym obszarem przy wsparciu oprogramowania do księgowości online. Warto wziąć także pod uwagę wynajęcie biura rachunkowego. Natomiast największym obciążeniem, szczególnie dla nowej, niedużej firmy, może okazać się zatrudnienie księgowego na etacie.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.