fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Nareszcie wprowadzą tzw. jedno okienko

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów zaakceptowano projekt zmian dot. rejestru CEIDG. Dzięki nim osoba zakładającą działalność będzie mogła uniknąć wizyty w ZUS-ie. Łatwiejsze będzie również zawieszanie działalności.

 

Zakładanie firmy przez InternetNajważniejszą zmianą jest możliwość wprowadzenia do formularzu CEIDG informacji potrzebnych do ubezpieczenia przedsiębiorcy i członków jego rodziny w ZUS. Dotychczas podczas zakładania firmy przedsiębiorca był automatycznie zgłaszany jako płatnik składek, lecz nie jako osoba ubezpieczona. Teraz to się zmieni. W praktyce będzie to oznaczało brak konieczności udawania się do oddziału ZUS i składania osobnych druków. To oznacza, że forsowana od lat idea tzw. „jednego okienka” w końcu wejdzie w życie i przyszły przedsiębiorca rzeczywiście załatwi w jednym miejscu wszystkie urzędowe sprawy związane z zakładaniem działalności (no, przynajmniej gdy nie będzie chciał być czynnym płatnikiem VAT).

 

Dodatkowe informacje

Oprócz dodatkowych danych dla ZUS-u w nowym formularzu CEIDG znajdzie się możliwość zaznaczenia, czy wprowadzany numer telefonu ma być upubliczniany, czy też ma jedynie służyć do kontaktów z administracją (w takim przypadku nie będzie już publicznie dostępny).

Bardzo ważne zmiany dotyczą również adresu działalności i adresu do korespondencji. Do ustawy został wprowadzony obowiązek posiadania tytułu prawnego do tego pierwszego. Z kolei podawany adres korespondencyjny będzie uznawany za adres rodzący skutki administracyjne i sądowe. Ta zmiana znacznie ułatwi wierzycielom dochodzenie swoich roszczeń.

 

Łatwiejsze zawieszanie działalności

 

Osoba decydująca się na zawieszenie działalności nie będzie zmuszana do ponownego podawania danych swojej działalności. Formularz zostanie uproszczony. 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.