fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Rejestracja w ZUS poprzez CEIDG

Taką rewolucyjną zmianę przewiduje nowe prawo, które dzisiaj wchodzi w życie. Problem w tym, że zadziała ono najszybciej za rok... o ile znów nie zostanie zmienione.

 

CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności GospodarczejWchodzą w życie przepisy, dzięki którym rozpoczynający działalność gospodarcza przedsiębiorca nie będzie musiał już zgłaszać siebie do ubezpieczenia udając się do oddziału ZUS. Co dokładnie się zmieni? Otóż przedsiębiorca będący płatnikiem składek wyłączone za siebie (czyli niezatrudniający pracowników), będzie mógł z użyciem formularza CEIDG rejestrującego lub aktualizującego:

  • zgłosić siebie do ubezpieczeń,
  • zgłosić członków rodziny,
  • zgłosić zmianę danych,
  • wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Zasady rejestracji pracowników, osób współpracujących i zleceniobiorców pozostaną bez zmian. 

Nowe prawo wchodzi w życie dzisiaj (19 maja 2016 r.) , jednak w praktyce z takiej funkcjonalności będziemy mogli skorzystać dopiero za rok, ponieważ jeden z zapisów mówi o tym, że nowe prawo musi obowiązywać 12 miesięcy, zanim opisane możliwości udostępni się zainteresowanym (o ile w międzyczasie ustawa znowu nie zostanie zmieniona).  Najwcześniej więc rejestracja ubezpieczenia w ZUS-e zostanie nam ułatwiona 19 maja 2017 roku. 

Będzie to ważne wydarzenie dla przedsiębiorczości w Polsce, bowiem dzięki temu forsowana od lat idea „jednego okienka” wejdzie w końcu na całkiem zaawansowany i w większości przypadków satysfakcjonujący poziom.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.