fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Samochód firmowy? Przedsiębiorcy stawiają na wynajem!

Długoterminowy najem samochodów to coraz bardziej popularny trend. Według najnowszych badań Instytutu Keralla z tej możliwości korzysta już 20 proc. przedsiębiorców!

Wynajem długoterminowy to alternatywa dla zakupu lub leasingu samochodu firmowego. Opcja ta interesuje szczególnie firmy z sektora MŚP, przedstawicieli branż, w których pojazdy są bardzo eksploatowane, takich jak budownictwo czy HoReCa.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Carefleet S.A. co piąty mały i średni przedsiębiorca już teraz korzysta z wynajmu długoterminowego, a aż 25 proc. rozważa skorzystanie z tej usługi.  

 

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Długoterminowy wynajem pojazdu jest podobny do umowy dzierżawy lub leasingu operacyjnego. Przedsiębiorca otrzymuje samochód w ramach stałej, miesięcznej opłaty, na określony czas (np. 3 lata). Po upływie terminu umowy, może podpisać kolejną umowę i korzystać z nowego samochodu. Pod względem podatkowym faktura za wynajem, którą otrzymuje przedsiębiorca w każdym miesiącu stanowi jego koszt uzyskania przychodu.

Przewagą tego rozwiązania nad innymi metodami finansowania pojazdu jest to, że firma wynajmująca bierze na siebie opłacenie ubezpieczenia, naprawę czy wszelkie prace wynikające z eksploatacji (np. wymianę opon). Minusem wynajmu mogą być narzucane przez niektórych wynajmujących limity kilometrów – są to jednak kwestie, które można poddać negocjacjom.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.