fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Upomnienia zamiast kar – kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców

Rząd rozpoczyna prace nad kolejnymi ułatwieniami dla prowadzących działalność gospodarczą. Tym razem zmiany mają dotyczyć m.in. przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jedną z najważniejszych propozycji jest uproszczenie postępowania administracyjnego oraz zmiana podejścia administracji do obywateli, w tym właśnie przedsiębiorców. Plan prezentowany przez ministra Morawieckiego zakłada więcej dialogu oraz stosowanie polubownego rozwiązywania sporów. 

Co istotne, celem jest również znaczne przyspieszenie postępowań administracyjnych. W założeniach przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju przedsiębiorca ma być w pierwszej kolejności upominany, a spór pomiędzy nim a administracją ma przede wszystkim wchodzić na drogę mediacji, a nie narzucania kar i grzywien bez próby dialogu.

Drugą wartą szczególnej uwagi propozycją jest tzw. pakiet wierzycielski. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie odzyskiwania przez przedsiębiorców należności. Trudności z tym związane powodują w wielu firmach zatory płatnicze i działają na niekorzyść działalności firm. W ramach pakietu wierzycielskiego zostaną udostępnione przedsiębiorcom nowe narzędzia takie jak notarialny nakaz zapłaty doręczany do rąk dłużnika.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.