fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Przedsiębiorcy wierzą w przyszłość

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców w lutym 2017 odnotował niższe niż się spodziewano wartości w zakresie oceny bieżącej sytuacji w przestrzeni biznesowej. Pociesza jednak fakt, że właściciele firm oczekują poprawy w najbliższych 6 miesiącach.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców jest wynikiem cyklicznego badania przeprowadzanego wśród członków Pracodawców RP. Co miesiąc są oni proszeni o ocenę obecnego klimatu w sferze biznesowej oraz prognozy koniunktury na najbliższe miesiące. Wartości Indeksu łatwo jest odczytać: gdy są niższe od 100 pkt, oznacza to, że przedsiębiorcy wskazują na pogorszenie sytuacji, a gdy wyższe – na jej poprawę (wynik równy 100 pkt oznacza brak zmian w nastrojach).

W najnowszym badaniu przedsiębiorcy ocenili klimat do prowadzenia interesów jeszcze niżej niż w styczniu br., gdyż Indeks spadł z 88,9 do 88,1 pkt.

Z drugiej strony pracodawcy mają nadzieję na polepszenie sytuacji biznesowej, gdyż prognoza na najbliższe 6 miesięcy wzrosła do 100,3 pkt.

Poza głównym wskaźnikiem dotyczącym oceny nastrojów, badanie obejmuje również subindeksy, m.in. te związane z zatrudnieniem i inwestycjami. Oba poprawiły się od stycznia, ale warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ocenę przedsiębiorców względem zatrudnienia – pracodawcy wskazują na tworzenie nowych miejsc pracy i powiększanie zespołów pracowników.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.