fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Co przyniesie 2017 rok przedsiębiorcom? Plany i prognozy

24 proc. właścicieli małych i średnich firm patrzy na nadchodzący rok optymistycznie, jednak prawie taka sama grupa prognozuje, że 2017 może oznaczać pogorszenie ich sytuacji biznesowej. Tak wynika z badania „Kondycja polskich MSP” przeprowadzonego na koniec października 2016.

Cele małych i średnich firm na 2017

8 proc. badanych wskazało, że planuje zwiększać zatrudnienie, co napawa optymizmem. Specjaliści oceniają jednak, że w nadchodzącym roku ten cel może być trudny do realizacji. Wynika to z podwyższenia płacy minimalnej, czyli zwiększania pozapłacowych kosztów pracy.

Największa grupa przedsiębiorców jako priorytet na nowy rok stawia sobie cięcie kosztów. Prawie jedna czwarta z badanych za główny cel bierze poszukiwanie nowych klientów dla swojej działalności.

W osiągnięciu planów mogą przedsiębiorcom pomóc planowane zmiany w prawie, przygotowywane m.in. przez Ministerstwo Rozwoju. Mowa tu o Konstytucji dla biznesu i pakiecie zmian dla małych i średnich firm. 

Zmiany w prawie dla małych i średnich firm już od stycznia

Pierwsze zmiany prawne przedsiębiorcy zauważą już od początku nowego roku. Mowa tu m.in. o ułatwieniach w prawie budowlanym. Budowa nowej siedziby firmy, magazynów i budynków gospodarczych może być łatwiejsza niż do tej pory. 

Zmiany dla przedsiębiorców oznaczają bowiem przede wszystkim ograniczenie formalności. Parterowe budynki gospodarcze oraz wiaty o powierzchni do 35 metrów kwadratowych będą mogły być budowane bez pozwolenia na budowę czy nawet zgłoszenia budowy. Jeżeli projekt budowlany będzie modyfikowany w nie więcej niż 2% - takie modyfikacje będą akceptowane bez dodatkowych formalności. A to tylko początek planowanych ułatwień.

Przedsiębiorcom życzymy, by realizacja ich planów biznesowych przebiegła w nowym roku zgodnie z założeniami i przychodziła łatwiej niż się tego spodziewają.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.