fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Zatory płatnicze w zwyczaju polskich przedsiębiorców

Problem zatorów płatniczych spowodowanych nieopłacaniem faktur w terminie dotyczy większości polskich firm. Do 78 proc. przedsiębiorstw środki docierają nawet 30 dni po terminie płatności.

Przeciąganie płatności faktur stało się negatywnym nawykiem w polskim biznesie. Ten zwyczaj powoduje problem zatorów płatniczych i płynności finansowej. Okazuje się, że w kwestii regulowania zobowiązań polscy przedsiębiorcy są najmniej sumienni w Europie.

 

Dlaczego przedsiębiorcy nie opłacają faktur w terminie?

Według specjalistów główny problem tkwi w mentalności właścicieli i zarządzających firmami. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach nie chodzi o brak środków, a o swoisty model biznesowy. Utarło się, że faktury można opłacać po terminie. Wielu przedsiębiorców reguluje zobowiązania w ostatnim dniu wymagalności. Duża grupa nierzetelnych przedsiębiorców nie widzi również problemu w przeciąganiu tego terminu o kilka, a nawet kilkanaście dni. Okazuje się, że aż 10 proc. faktur wystawionych przez polskie firmy jest opłacane z nawet 4 miesięcznym opóźnieniem.

Ten niechlubny zwyczaj powoduje zatory płatnicze w kolejnych firmach, które przez brak środków również muszą regulować płatności z opóźnieniem. Tak tworzy się zamknięte koło zatorów płatniczych.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.