fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Polscy przedsiębiorcy stawiają na własne środki

Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pokazuje, że zdecydowana większość firm z sektora MSP finansowana jest z własnych środków ich właścicieli.

Polscy przedsiębiorcy w działalności wykorzystują własne oszczędności oraz wypracowany zysk firmy. Raport „Finansowanie biznesu w Polsce” opublikowany przez ZPP pokazuje, że na te źródła finansowania może stawiać od 60 do aż 84% przedsiębiorstw MSP.

 

Inne badania, przeprowadzone przez Polską Agencję Przedsiębiorczości pokazują, że prowadzący małe i średnie biznesy w Polsce wybraliby zadłużenie w banku tylko w przypadku poważnych problemów finansowych. Z czego wynika niechęć polskiego biznesu do zewnętrznych źródeł finansowania działalności? Przyczyn można się dopatrywać w niewystarczającej jeszcze ofercie banków i instytucji finansowych, a także w obawach przedsiębiorców przed uzależnieniem od kapitału obcego. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej spłata takich zobowiązań mogłaby pogrążyć wiele biznesów, więc ich właściciele wybierają rozwiązanie mniej ryzykowne.

Na rynku dostępne są jednak możliwości finansowania inne niż kredyty. Jednym z nich jest faktoring, który wielu firmom mógłby przynieść wiele korzyści i być rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych. Przedsiębiorcy często nie korzystają z tego rozwiązania, gdyż nie mają wiedzy na jego temat. W 2016 roku było to źródło finansowania wybierane tylko przez 11% przedsiębiorstw sektora MSP.

Częściej firmy sięgają po leasing, który może być sposobem na finansowanie aktywów. Szacuje się, że ponad połowa leasingobiorców to mikroprzedsiębiorstwa.

Na przedsiębiorców czekają duże sumy również w funduszach i programach Unii Europejskiej, których otrzymanie jest jednak często bardzo trudne przez wzgląd na wymogi formalne i trwające wiele miesięcy procedury. Choć większość przedsiębiorców uważa, że środki unijne przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności, aż 80% z nich twierdzi, że ich dostępność jest ograniczona, a uzyskanie zbyt skomplikowane.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.