fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Indeks optymizmu Przedsiębiorców prawie najwyżej w historii

Jak wynika z najnowszego badania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, właściciele firm oceniają bieżącą koniunkturę gospodarczą w naszym kraju bardzo entuzjastycznie. Wskaźnik osiągnął bowiem poziom zbliżony do najlepszego wyniku w historii.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców w zakresie bieżącej sytuacji gospodarczej osiągnął w sierpniu 117,3 pkt. Przedstawiciele biznesu pozytywnie patrzą również w przyszłość – ocena prognozowanej na najbliższe 6 miesięcy koniunktury wzrosła z 118,3 pkt w lipcu do 122,8 pkt.

 

Najbardziej optymistyczne nastroje biznesowe wykazują przedstawiciele handlu, usług detalicznych oraz przemysłu. Pozytywnie nastawieni do obecnej sytuacji są również przedsiębiorcy z branży transportowej, neutralnie oceniają jednak perspektywy przyszłe. Najbardziej sceptycznie koniunkturę oceniają firmy działające w sektorze budowlanym oraz finansowym.

Wskaźnik powyżej 100 oznacza, że pozytywne wskazania co do oceny sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw są przeważające. Firmy zgłaszają jednak, że negatywnie oceniają znaczne obciążenia fiskalne, których relacja do osiąganych wyników finansowych jest zbyt wysoka. Optymizmem nie nastraja według przedsiębiorców również niestabilność sytuacji prawnej.

Firmy oceniają swoją skłonność do inwestowania nieznacznie niżej niż w miesiącu ubiegłym, ale nadal jest ona na wysokim poziomie.

Na wysoki poziom wskaźnika bez wątpienia duży wpływ ma bardzo dobra kondycja rynku pracy, a co za tym idzie silnego popytu wewnętrznego oraz ożywienie gospodarcze u zagranicznych partnerów handlowych.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.