fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Podwyżka pensji minimalnej oznacza wyższe koszty dla przedsiębiorców

Płaca minimalna w 2018 roku osiągnie 2100 zł, co oznacza, że wzrośnie o 5 proc. w stosunku do roku obecnego. Podniesienie najniższego wynagrodzenia oznacza dla przedsiębiorców wzrost kosztów pracy. Wzrośnie też stawka preferencyjnych składek ZUS.

W 2018 roku najmniejszą stawką godzinową będzie 13,70 zł. Warto zaznaczyć, że 5 proc. wzrost pensji minimalnej to nie jedyny wyższy koszt, jaki szykuje się w nowym roku dla przedsiębiorców. Ci z nich, którzy korzystają z tzw. małego ZUS-u, czyli opłacają preferencyjne składki, będą musieli liczyć się również z ich podwyżką.

 

Wysokość składek ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorcy działającego na rynku ponad 2 lata zależna jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, gdyż podstawę ich wymiaru stanowi minimalnie 60 proc. tej kwoty. Osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 24 miesiące i korzystające ze stawek preferencyjnych obliczają natomiast składki ZUS na podstawie wysokości pensji minimalnej. Jej wzrost oznacza więc dla nich podwyżkę opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym – w sumie ci przedsiębiorcy będą musieli zapłacić w skali roku więcej o ok. 114 zł (około 10 zł miesięcznie więcej).

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.