Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Zwolnienia lekarskie w wersji elektronicznej już w 2018 roku

Papierowe druki tzw. L4 zostaną już w lipcu przyszłego roku całkowicie zastąpione dokumentami elektronicznymi. Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS przedsiębiorcy będą mogli wysłać również wnioski o kontrolę zwolnienia.

Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, czyli e-ZLA znacznie usprawnia pracę lekarzy, a także ułatwia organizację pracy pracodawcom. Ta forma jest dostępna dla przedsiębiorców posiadających profil na PUE już od 2016 roku. Lekarze od stycznia 2016 wystawiają bowiem albo zwolnienie tradycyjne albo elektroniczne.

 

ZUS planuje, by od lipca 2018 roku zwolnienia papierowe zostały całkowicie wyparte przez te elektroniczne. Pracodawcy będą otrzymywać informację o wystawieniu zwolnienie przez lekarza natychmiast po wypełnieniu przez niego elektronicznych dokumentów. Pracownik nie będzie musiał w tej sytuacji dostarczać już zwolnienia. Do takiej dokumentacji online będzie miał wgląd lekarz, pracodawca i ZUS.

Obowiązek założenia profilu na PUE ma każdy przedsiębiorca, który zatrudnia więcej niż 5 osób. W związku z nadchodzącymi zmianami, warto jednak założyć profil nawet, gdy zatrudnienie w firmie jest na niższym poziomie. Jeśli bowiem płatnik ZUS nie będzie miał profilu PUE, jego pracownicy będą zmuszeni do wydrukowania zwolnienia elektronicznego i przekazania go do pracodawcy.

Profil na PUE umożliwia także szybkie złożenie wniosku o kontrolę zwolnienia lekarskiego. Warto zaznaczyć, że dostęp do zwolnień elektronicznych nie wymaga podpisu elektronicznego (wystarczy profil PUE), jednak do złożenia wniosków do ZUS konieczny już jest taki podpis.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.