Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Składki ZUS jednym przelewem już od 2018 roku

Zapowiedziane zmiany dotyczące płatności składek ZUS mają wejść w życie już 1 stycznia 2018 r. Będzie to oznaczało opłacanie należności wobec publicznego ubezpieczyciela jednym przelewem, na indywidualny rachunek składkowy.

Już od początku roku przedsiębiorcy nie będą musieli wykonywać trzech albo czterech przelewów, na różne konta związane z konkretnymi składkami ZUS. Obecnie opłacanie składek jest czasochłonne, gdyż każdą z nich przelewać trzeba na inne konto ubezpieczyciela.

 

Od początku października 2017 ZUS zacznie wysyłać do przedsiębiorców indywidualne numery rachunków składkowych. Ubezpieczyciel przekaże je wszystkim płatnikom, również tym zagranicznym. Jeśli informacja o nowym rachunku nie dotrze do przedsiębiorcy do końca roku, powinien on skontaktować się z ZUS, najlepiej bezpośrednio w oddziale lub poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej. Dotychczasowe rachunki do opłacania składek zostaną bowiem zamknięte 31 grudnia 2017 r.

Jeśli należności wobec ZUS zostały rozłożone na raty, od 1 stycznia 2018 należy je wpłacać na indywidualny rachunek składkowy.
Numer rachunku składkowego zostanie przekazany każdemu przedsiębiorcy listem poleconym. Warto więc sprawdzić, czy ZUS posiada aktualny adres do korespondencji lub adres siedziby firmy, by nie było problemów z dostarczeniem informacji o nowym rachunku.

Indywidualny rachunek składkowy

Indywidualny numer rachunku, jaki otrzyma każdy właściciel firmy składa się z 26 cyfr, z których 2 pierwsze to liczba kontrolna, 11 kolejnych do stały numer dla opłat składkowych ZUS, kolejne 3 to liczba uzupełniająca, a ostatnie 10 będzie zgodne z numerem NIP przedsiębiorcy.

Od 2018 roku do opłacania wszystkich składek będzie służył właśnie ten rachunek. Będzie wystarczyło podać numer konta i przelać na niego sumę należnych wobec ZUS składek. To właśnie przez to indywidualne konto ZUS będzie dokonywał rozliczeń z przedsiębiorcą.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.