fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Młodzi kontrahenci pod lupę

Ministerstwo Finansów pracuje nad uszczelnieniem VAT. Jednym ze sposobów na dochowanie należytej staranności przy rozliczeniach tego podatku miałaby być dokładna weryfikacja przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie.

Specjaliści z resortu finansów opracowują listę dobrych praktyk, których stosowanie miałoby dać przedsiębiorcom pewność rozliczeń VAT, w tym prawa do odliczenia podatku z faktur, które otrzymują od dostawców produktów i usług.

 

Okazuje się, że wiele tzw. słupów, czyli firm, które w zakresie podatku VAT nie działają uczciwie wobec innych przedsiębiorców rejestrowanych jest przez osoby bez doświadczenia biznesowego. Dokładne sprawdzenie młodych kontrahentów miałoby więc uchronić właścicieli firm przed nadużyciami ze strony słupów.

Pomysł jest według niektórych ekspertów kontrowersyjny, gdyż może doprowadzić do traktowania wszystkich przedsiębiorców otwierających swoje pierwsze biznesy jako potencjalnie nieuczciwych, co byłoby dla nich krzywdzące i mogłoby uniemożliwić im prawidłowy rozwój działalności. Inni uspokajają, że wnikliwe sprawdzanie młodych firm nie utrudni im wejścia na rynek i powinno być stosowane w szczególnych sytuacjach, jak np. bardzo wysoka kwota na fakturze – nieproporcjonalna do stażu przedsiębiorcy. Zdania są więc podzielone, a Ministerstwo Finansów uspokaja, że prowadzi jeszcze konsultacje w tej sprawie i nie przedstawia ostatecznego kształtu tego pomysłu.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.