Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów poleciło Urzędom Skarbowym dokonywać zwrotów VAT bez zbędnej zwłoki. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców powinno otrzymywać wypłatę nadwyżek w opłaconym podatku przed minięciem ustawowego terminu 60 dni.

Obecnie skarbówka ma do 60 dni od czasu złożenia rozliczenia na dokonanie zwrotu nadwyżki VAT na rachunek przedsiębiorcy. Urzędnicy Ministerstwa Finansów przekazali do fiskusa rekomendację wypłaty VAT bez zbędnej zwłoki, czyli zaraz po zweryfikowaniu płatnika. Weryfikacja przedsiębiorcy jest bowiem warunkiem szybkiej wypłaty, a jej celem jest sprawdzenie, czy występująca o zwrot VAT firma nie próbuje wyłudzić pieniędzy, które się jej nie należą.

 

Te zalecenia dotyczą również sytuacji, w których tylko część kwoty należnej do wypłaty budzi wątpliwości urzędników. Wówczas są oni zobligowani do szybkiej wypłaty bezspornej części nadwyżki VAT, a zatrzymania tylko tej kwoty, co do której odnoszą się wątpliwości.

Ministerstwo tłumaczy, że szybsze zwroty VAT są korzystniejsze również dla samego fiskusa. Po przekroczeniu ustawowych 60 dni przedsiębiorcy przysługują bowiem odsetki, które Urząd Skarbowy musi doliczyć do wypłaty.

Na szybszą weryfikację rozliczeń złożonych przez przedsiębiorców, a tym samym na znaczne przyspieszenie wypłat zwrotów VAT niewątpliwy wpływ ma obowiązek składania JPK. Od 1 stycznia 2018 r. będzie on dotyczył wszystkich firm, będących płatnikami VAT, więc właśnie w nowym roku oczekuje się najbardziej zauważalnych zmian w szybkości oceny prawidłowości rozliczeń przez fiskusa.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.