fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Długi wobec ZUS na raty

ZUS umożliwia przedsiębiorcom, którzy zalegają z opłacaniem składek rozłożenie długu na raty. Ważne jest jednak, by formalności związanych z ugodą dopełnić do końca roku.

Zdarza się, że przedsiębiorcy nie opłacają zobowiązań wobec ZUS terminowo. Powstaje wtedy wobec ubezpieczyciela zobowiązanie, które może skutkować wyłączeniem z objęcia ochroną ubezpieczeniową. W takim przypadku warto skorzystać z możliwości podpisania ugody z ZUS i rozłożenia zadłużenia na raty. 

 

Przedsiębiorcy, którzy nie opłacali składek w terminie, a zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, powinni zawrzeć tego typu ugodę maksymalnie do końca roku. W przeciwnym wypadku mogą zostać wyłączeni z ochroną ubezpieczeniem chorobowym w 2018 r.

Przypominamy, że już od 1 stycznia zmieniają się zasady opłacania składek – teraz każdy będzie je wpłacał na indywidualny numer rachunku. W przypadku zadłużenia, ZUS będzie pokrywał je z bieżących wpłat. Będzie to oznaczało, że przedsiębiorca może nie być objęty ubezpieczeniem, gdyż składki społeczne nie będą w takiej sytuacji regulowane terminowo.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.