Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Zmiany podatkowe VAT w 2018 r.

Nadejście tego roku oznacza dla przedsiębiorców szereg zmian związanych z podatkiem VAT. Przypominamy, jakie nowe obowiązki podatkowe nakłada fiskus na właścicieli firm od początku stycznia 2018 r.

Najważniejszą zmianą, jaka dotknęła przedsiębiorców jest wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji i składania co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT dla wszystkich czynnych podatników VAT. Do tej pory obowiązywał on firmy duże, średnie oraz małe. Od 1 stycznia do tej grupy dołączyli również mikroprzedsiębiorcy.

 

Pierwszy plik JPK_VAT właściciele najmniejszych przedsiębiorstw (czyli prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający od 0 do 9 pracowników) muszą dostarczyć do urzędu skarbowego do 26. lutego (z uwagi na to, że 25. lutego przypada na niedzielę).

W tym roku, od 1 kwietnia w życie wejdą również przepisy dotyczące płatności podzielonej VAT, czyli split payment. Nie będzie to mechanizm obowiązkowy, ale Ministerstwo Finansów zachęca do jego stosowania wszystkich podatników świadczących swoje usługi klientom biznesowym. Dzięki tej metodzie firma będzie miała do wykorzystania kwotę netto za wystawioną fakturę, a płatność całości lub części kwoty podatku dokonywana jest od razu na rachunek VAT.

W lutym 2018 wprowadzony ma być również Centralny Rejestr Faktur, budowany w oparciu o przesyłane przez przedsiębiorców pliki JPK_VAT. Celem wprowadzenia wszystkich zmian jest uszczelnienie podatku VAT.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.