fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Działalność w domu: czynsz i media jako koszty

Wielu mikro i małych przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu. Czynsz i media mogą w takiej sytuacji zaliczyć do kosztów podatkowych, nawet jeśli nie zostało wydzielone w tym celu osobne pomieszczenie.

Jeszcze do niedawna w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w prywatnym mieszkaniu lub domu, należało na ten cel wyznaczyć osobne pomieszczenie, stanowiące np. biuro. Najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zmienia jednak te zasady.

 

Według niej przepisy nie mówią wprost o konieczności wydzielenia pomieszczeń na cele firmowe. Przedsiębiorca ma prawo prowadzić działalność w domu i część wydatków na czynsz i media rozliczać jako koszty podatkowe. Warto pamiętać, że wiele jednoosobowych działalności opiera się na korzystaniu z komputera i ewentualnie kilku innych sprzętów (np. marketingowcy, graficy, informatycy, prawnicy czy architekci), więc osobne pomieszczenie biurowe nie jest potrzebne do prowadzenia działań biznesowych.

Ważne jest jednak, że czynsz i media nie mogą być ujęte w kosztach w całości, a jedynie w części przypadającej na powierzchnię, która jest faktycznie wykorzystywana na działalność. Ponadto jeśli nieruchomość wykorzystywana jest zarówno do celów firmowych jak i mieszkalnych, podatnik nie musi płacić większego podatku od nieruchomości.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.