fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Projekt zmiany w ustawach upowszechniający transakcje bezgotówkowe

Ministerstwo Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy przewidujący zmiany w kilku ustawach w ramach propagowania transakcji bezgotówkowych. Zmiany będą dotyczyć m.in. ordynacji podatkowej czy ustawie o usługach płatniczych.

Nowe przepisy miałyby umożliwić dokonywanie płatności bezgotówkowych w instytucjach administracji publicznej oraz w każdym punkcie handlowo-usługowym, który posiada kasę fiskalną.

Co ma się zmienić i w których ustawach?

Projekt przewiduje zmiany na kilku polach. W Ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie podatkowej ma zostać wprowadzony zapis o obowiązku zapewnienia przez podmioty publiczne możliwości płacenia bezgotówkowo. W tym celu urzędy mają zostać wyposażone w terminale płatnicze. W ustawie o egzekucji jest propozycja wprowadzenia przepisu o umożliwienie zapłaty przy użyciu karty lub aplikacji dochodzonych należności pieniężnych w ramach egzekucji.

Zmiany w ustawie o usługach płatniczych mają z kolei zapewnić klientom prawo do płacenia bez gotówki w niemal wszystkich punktach usługowo-handlowych. W związku z tym każdy przedsiębiorca, który posiada kasę fiskalną, będzie zobligowany zapewnić w lokalu możliwość płacenia bezgotówkowo z użyciem co najmniej jednej z metod. Te metody to np. płatność kartą, telefonem przez aplikację czy BLIK lub przelewem elektronicznym. Wprowadzenie w życie tego nakazu będzie zależne od możliwości rynku, jeśli chodzi o wyposażenie zobligowanych do akceptowania co najmniej jednej metody płatności bezgotówkowej firm w odpowiednie narzędzia, takie jak terminale płatnicze POS.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.