Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Kasy fiskalne online będą obowiązkowe

W ramach walki z szarą strefą i uszczelniania strefy VAT rząd wprowadza obowiązkowe kasy fiskalne online, które automatycznie będą się łączyć z serwerem Krajowej Administracji Podatkowej. Mają one obowiązywać od października tego roku.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa o miarach został już przyjęty przez Rząd.

Zapobiec nadużyciom

Branże, gdzie dochodziło do największych nieprawidłowości przy naliczaniu podatku VAT, będą musiały stosować kasy fiskalne online cały czas, począwszy już od 1 października tego roku. Obecnie stosowane tradycyjne kasy będą mogły zostać w użyciu do wyeksploatowania, czyli zapełnienia się pamięci fiskalnej. W sprzedaży, takie kasy z papierowym zapisem kopii, pozostaną do końca tego roku, zaś te z elektronicznym zapisem będą w obrocie do końca 2022. W sektorach, gdzie nie dochodzi do wielu nadużyć, nowe przepisy będą wprowadzane stopniowo.

Nowelizację ustaw przygotowało Ministerstwo Finansów, które chce w ten sposób uszczelnić system obrotowy podatku VAT, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz walczyć z szarą strefą. Mają w tym pomóc przesyłane z kas dane, które będą poddawane analizie. Dane z kas dotyczące konsumentów będą anonimowe i używane wyłącznie do celów analitycznych i kontrolnych.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.