fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Leasing nie będzie już opłacalny?

Rząd planuje wprowadzenie zmian we wliczaniu rat leasingu samochodów w koszty firmowe. Nie we wszystkich przypadkach będzie można odliczyć całość rat od przychodu. Jeśli auto nie będzie wykorzystywane tylko do celów służbowych, do kosztów zaliczone będzie jedynie 50 procent raty.

Zmiany mają obowiązywać od 2019 roku. Poza limitem odliczania kosztu leasingu, ma też zostać zniesiona kilometrówka (oprócz pracowniczej).

Odliczanie rat leasingu

Zmiany zaproponowała minister finansów Teresa Czerwińska. Aktualnie przedsiębiorcy, bez względu na to, czy wykorzystują auta tylko służbowo, czy do celów służbowych i prywatnych, mogli odliczać całość raty leasingu od przychodów. Od przyszłego roku będzie inaczej. Koszty nabycia i używania osobowych samochodów służbowych będą na kanwie podatku dochodowego rozliczane jak podatek VAT. Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje samochód tylko i wyłącznie do celów firmowych, to wliczy w koszty 100 procent VAT-u oraz koszty uzyskania przychodu. Jeśli auto będzie używane i do celów prywatnych i służbowych, to odliczyć od przychodu będzie można jedynie 50 procent raty leasingu. Ponadto ma zostać zniesiona kilometrówka, ale nie będzie to dotyczyć pracowników wykorzystujących własne auto do celów służbowych. W przyszłym roku ma wzrosnąć limit amortyzacji – do 150 tysięcy złotych z dotychczasowych 85 tysięcy.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.