fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Możesz odliczyć wydatki na swoje studia

Odpowiedz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na zapytanie podatniczki otwiera furtkę do uznania za koszty firmowe wydatków poniesionych na studia właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej.

Warunkami do spełnienia jest zaistnienie wydatków już po rozpoczęciu prowadzenia firmy oraz występowanie związku między studiami a profilem przedsiębiorstwa.

Studia przedsiębiorcy

Dokształcanie się przedsiębiorcy to trend coraz bardziej popularny – i słusznie, bo podnoszenie kwalifikacji poprzez studia czy szkolenia pozwala właścicielom firm lepiej nimi zarządzać i podnosić ich konkurencyjność na rynku. Co jednak z wydatkami poniesionymi na naukę? Fiskus uznaje, że można je zaliczyć do kosztów firmowych, ale nie zawsze. Konieczne jest wykazanie związku między tematyką studiów a działalności firmy. Ponadto, wydatki na studia muszą być uiszczone już po uruchomieniu biznesu. Taka interpretacja jest zgodna z niedawną odpowiedzią Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na zapytanie podatniczki, która chciała za koszty uznać wydatki poniesione na studia magisterskie z kierunku psychologia kliniczna. Jako że zajmuje się ona z zawodu psychoterapią, dyrektor KIS stwierdził, że profil studiów współgra z jej biznesem i dlatego opłaty takie jak czesne, oplata rekrutacyjna za studia mogą zostać zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Kolejność ma znaczenie

Warto pamiętać, że Fikus nie przychyla się do próśb o uznanie wydatków na studia za koszty firmowe, jeśli przedsiębiorca najpierw się uczy, a potem zakłada biznes. Jeśli przedsiębiorca założy firmę w trakcie trwania studiów, także nie będzie on mógł odliczyć kosztów poniesionych na studiowanie. KIS jest tu nieugięty, zatem jeśli planujesz studia, a w przyszłości założenie firmy, lepiej rozważ wariant jednoczesnego studiowania i prowadzenia biznesu, tak by mieć możliwość odliczenia wydatków jako kosztów uzyskania przychodu.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.