fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Twój e-PIT startuje 15 lutego. Na razie dla pracowników

Platforma Twój e-PIT pozwala na wypełnienie rocznego zeznania podatkowego przez urzędników. Nie będzie konieczności samodzielnego składania dokumentu i udawania się do urzędu. Start serwisu planowany jest na 15 lutego.

W tym roku e-PIT obejmie pracowników oraz sprzedawców papierów wartościowych. Od 2020 dołączą do nich mali przedsiębiorcy.

Twój e-PIT na razie dla pracowników

Pracownicy oraz osoby sprzedające papiery wartościowe rozliczają się formularzami PIT-37 oraz PIT-38. Właśnie te roczne podatkowe zeznania będą składane od tego roku przez urzędników za pomocą nowej platformy Twój e-PIT, która rusza 15 lutego. Zeznanie podatkowe będzie znajdować się w systemie i użytkownik po zalogowaniu będzie miał do niego wgląd z możliwością dokonania edycji niektórych danych w formularzu. Jakie pola będą mogły zostać zmienione przez podatnika? Przykładowo te dotyczące ulg podatkowych, bo urząd skarbowy nie ma wiedzy, z jakich ulg korzysta każdy podatnik, oraz organizacji pożytku publicznego, na którą chce się przekazać 1% podatku, bo to podlega indywidualnemu wyborowi podatnika. Po dokonaniu zmian, wystarczy zaakceptować zeznanie. Jeśli użytkownik uzna, że nic nie trzeba zmieniać, to nie jest wymagane od niego żadne działanie. Kiedy minie odpowiedni termin, fiskus uzna, że zeznanie zostało zaakceptowane przez podatnika i zostanie ono złożone. Na platformie będzie można też sprawdzić, czy należy się zwrot podatku albo czy trzeba dokonać dopłaty. Pojawi się możliwość zapłacenia podatku online, bo platforma zostanie zintegrowana z płatnościami elektronicznymi.

Za rok przedsiębiorcy

Według planów resortu finansów, od 2020 roku cyfryzacja PIT-ów obejmie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, czyli składających formularze PIT-36 oraz PIT-36L. Ponadto rozliczane przez urzędników będą formularze PIT-28 dotyczące dochodów z tytułu najmu.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.