fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Test przedsiębiorcy w innej formie?

Od kilku miesięcy dochodzą do opinii publicznej sygnały o tym, że Fiskus planuje sprawdzić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto „fikcyjnym”. Zapowiadano test przedsiębiorcy, ale propozycja została zarzucona, bo wywołała kontrowersje.

Okazuje się jednak, że Ministerstwo Finansów dalej planuje sprawdzać firmy pod kątem liczby wystawianych faktur, ale nie będzie tego procesu nazywać testem.

Będzie test czy nie będzie?

W marcu tego roku Fiskus zapowiedział wprowadzenie testu przedsiębiorców. Miało w nim chodzić o sprawdzenie, kto jest prawdziwym przedsiębiorca – według Ministerstwa Finansów na takie miano nie zasługują osoby prowadzące jednoosobową działalność i wystawiające jedną fakturę w miesiącu dla jednego zleceniodawcy. Rząd postrzega takie działalności jako fikcyjne i będące próbą ucieczki od płacenia podatku 32% na rzecz podatku liniowego. Po teście przedsiębiorców fikcyjne firmy miały zostać odsiane. Jednak po miesiącu z pomysł się wycofano, bo wywołał burze w mediach i wśród opinii publicznej. Okazuje się jednak, że test może dalej być wprowadzony, ale pod inną nazwą.

Inna nazwa na to samo narzędzie

W kwietniu w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że testu nie będzie, ale jednocześnie stwardziła, że potrzeba weryfikacji osób samozatrudnionych pod kątem spełniania kryteriów bycia przedsiębiorcą jest potrzebna. Według minister działania w tym zakresie będą podejmowane w ramach istniejących już narzędzi prawnych. W podobnym tonie wypowiadała się 6 maja ówczesna Minister Finansów Teresa Czerwińska, która w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stwierdziła, że resort przyjrzy się przepisom oraz praktykom administracyjnym, aby sprawdzić, czy skutecznie walczy się z nadużywaniem samozatrudnienia. Dodała również, że legislacyjne działania w tym zakresie są rozważane. Zatem test w innej formie, pod inną nazwą w dalszym ciągu może zostać przeprowadzony.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.