fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Biała lista podatników VAT od września

Już 1 września wejdą w życie przepisy dotyczące wprowadzenia tzw. białej listy podatników VAT, czyli jednej, ogólnopolskiej bazy czynnych płatników VAT. Jednak kary wynikające z wprowadzenia systemu zaczną obowiązywać dopiero od 2020 roku.

Sankcje będą nakładane za wysłanie przelewu na inny rachunek niż oficjalny ujęty w bazie.

Jeden system

Biała lista VAT jest potoczną nazwą na ogólnopolski system integrujący wszystkie rejestry i bazy podatników VAT. Będzie można w nim znaleźć informacje o tym, kto jest czynnym płatnikiem VAT, a także numery rachunków z oficjalnych zgłoszeń identyfikacyjnych lub aktualizacyjnych. Biała lista VAT będzie aktualizowana raz na dobę od poniedziałku do piątku. Korzystający z bazy otrzyma informacje z dokładną datą, w której sprawdzali dany podmiot. Będzie też możliwość sprawdzenia płatnika do 5 lat wstecz. Baza ma służyć nie tylko przedsiębiorcom, ale też urzędnikom. Będą oni sprawdzać ważne numery kont – przelew wysłany na inny niż ten z rejestru, nie będzie zaliczany jako koszt podatkowy.

Ponadto od 2020 roku zaczną obowiązywać sankcje w postaci solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe dostawcy w części VAT proporcjonalnie na daną transakcję. Aby uniknąć kary, trzeba będzie w ciągu trzech dni wysłania przelewu na inny niż podany w rejestrze rachunek, powiadomić US.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.