fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Jak wygląda wzór prawidłowej faktury VAT?

Wraz z rozwojem firmy wystawianie faktur staje się dla przedsiębiorców chlebem powszednim. Choć sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt skomplikowana, nierzadko są na tym polu popełniane kardynalne błędy.

Dlatego zanim zabierzemy się za wystawianie faktur, powinniśmy dobrze zapoznać się z tym, jak należy robić to w prawidłowy sposób. Warto nadmienić, że wszystkie dokumenty potwierdzające dokonane transakcje muszą zawierać zestaw elementów koniecznych do tego, by w ogóle nazywać się fakturami. To, jakie detale są niezbędne dla wzoru właściwie skonstruowanej faktury VAT reguluje artykuł 106 e. ustawy o VAT. Jak więc wygląda wzór poprawnie wystawionej faktury VAT i o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas jej przygotowywania?

Wspomniany powyżej artykuł ustawy informuje, że wzór faktury VAT powinien zawierać jej numer, datę wystawienia, imię i nazwisko sprzedawcy, jak i nabywcy, ich adresy, nazwy prowadzonych przez nich firm, jak i numery NIP. Co więcej, nie ma tu miejsca na niedopowiedzenia, tym samym każda faktura musi posiadać kompletne informacje dotyczące wykonanej usługi bądź sprzedanego produktu, a jeśli mowa o towarach, to także ich ilość. Nie obejdzie się bez uwzględnienia na niej ceny jednostkowej, jak i łącznej usługi bądź produktu, która zawsze powinna być podawana jako cena netto.

Następną niezwykle istotna rzeczą, jaka musi znaleźć się we wzorze prawidłowej faktury VAT jest uwzględnienie w niej informacji o podatkach. Każdy przedsiębiorca wystawiający dokument poświadczający dokonaną transakcję, jest zobowiązany do podania na nim szczegółów dotyczących stawki podatku.

Wzór odpowiednio sporządzonej faktury VAT obejmuje też umieszczenie na niej sumy wartości sprzedaży netto. Przy jej podawaniu powinniśmy uwzględnić podział na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku, a także sprzedaż, która została od podatku zwolniona.  Każdorazowo podajemy na fakturach także kwoty podatku zgodne dla sumy wartości sprzedaży netto produktów, jak i usług. Zachowujemy tu podział na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Ostatnim istotnym elementem jest podanie kwoty należności ogółem. Jeśli interesuje Cię ten temat, poczytaj więcej na blogu platformy internetowej Payhelp.

Poza wyżej wymienionymi detalami musimy pamiętać również i o tym, że każdą fakturę trzeba wystawiać w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich będzie zatem przeznaczony dla naszego nabywcy, natomiast drugi należy zachować do własnej dokumentacji.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.