Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Nastroje w sektorze MŚP lepsze według badań Barometru EFL

Ostatnie dane sondażowe wskazują, że nastroje w sektorze mikro, małych i średnich firm poprawiły się na skutek pakietów pomocowych w ramach tarczy antykryzysowej oraz odmrożenia gospodarki.

Mimo lepszych nastrojów, przedsiębiorcy realistycznie patrzą na możliwości powrotu do koniunktury sprzed pandemii i oceniają, że zajmie to rok czy nawet 2-3 lata.

Lepsze nastroje

Wskaźnik Barometru EFL przekroczył 50 punktów, po raz pierwszy od III kwartału 2019. Oznacza to, że sektor MŚP lepiej ocenia obecną sytuację swoich firm, jednak nie jest optymistyczny w kwestii powrotu do normalności sprzed pandemii. Według badań EFL 40 procent firm sektora MŚP wierzy w powrót do koniunktury sprzed pandemii w ich branży dopiero w 2021 roku. Jeszcze w maju ten odsetek wynosił 58 procent. Jedynie 6 procent uważa, że w ciągu kliku miesięcy sytuacja wróci do normy. Dwa razy więcej przedsiębiorców niż w maju – 39 procent versus 19 procent – sądzi, że potrzeba będzie aż dwóch czy trzech lat by koniunktura wróciła do tej sprzed pandemii. Nastroje zależą w dużej mierze od branży. Jest grupa firm, która sądzi, że pandemia nie ma wpływu na gospodarkę. W branży eventowej, turystycznej czy gastronomicznej nastroje są gorsze i trudniej będzie odrobić straty.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.