fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Jak dbać o zdrowie pracowników w czasie pandemii

Lista zawierająca benefity dla pracowników, ulega nieustannym modyfikacjom i aktualizacjom z uwagi na zmieniające się trendy w stylu życia pracowników.

Najistotniejszym czynnikiem, jaki decyduje o podjęciu pracy w danym miejscu jest oczywiście wynagrodzenie. Świadczenia pozapłacowe mogą jednak odegrać istotną rolę jeśli chodzi o zmianę pracodawcy i wybór korzystniejszych benefitów. Wiele przedsiębiorstw bierze pod uwagę trendy i potrzeby swoich pracowników w celu stworzenia lokalnego systemu benefitów.

Wyniki badań, przedstawionych przez portal pracuj.pl dowodzi, że 69% osób zatrudnionych w naszym kraju otrzymuje co najmniej jeden benefit, a co za tym idzie - pozapłacowe benefity coraz częściej stają się normą. Aby nadal cieszyć się ugruntowaną, dobrą pozycją na rynku pracodawców, warto wziąć pod uwagę potrzeby pracowników, bo dobry benefit to taki, który wpasowuje się w ich potrzeby. Jak zadbać o pracownika za pomocą benefitów?

Prawidłowe odżywianie w pracy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że prawidłowe odżywianie może przyczynić się do zwiększenia produktywności pracownika aż o 20%. Wydajność przedsiębiorstwa jest ściśle zależna od indywidualnej wydajności każdego z pracowników. Mimo ogromnego postępu medycznego i technologicznego, jak również coraz łatwiejszego i wygodniejszego dostępu do zdrowych produktów, nadal wzrasta liczba zapadania na dietozależne choroby np. otyłość, cukrzyca typu 2, schorzenia układu krążenia. Jeżeli pracownik cierpi na zdrowotne problemy, wynikające z niewłaściwego odżywiania, przełoży się to na obniżenie jego dotychczasowej efektywności i zaangażowania w swoje obowiązki zawodowe.

Zdrowe posiłki kluczem do efektywności

Uświadomienie pracownikom fundamentalnych potrzeb, wiążących się z dbaniem o zdrowie i prawidłowym odżywianiem w pracy, generuje sporo pozytywów dla całego przedsiębiorstwa. Może się wydawać, że szef nie ma wpływu na to jakie obiady pracownik spożywa w pracy, ale ma jednak realną możliwość promowania właściwych nawyków żywieniowych. Dbałość o zdrowie pracowników to większe szanse na zwiększenie efektywności firmy. Odpowiednio zbilansowany jadłospis jest często pomijaną kwestią, od której jednak powinno zaczynać się budowanie zdrowych nawyków żywieniowych w miejscu pracy. Obniżona odporność, spadki koncentracji i złe samopoczucie nie utożsamiamy z niewłaściwym odżywianiem, a tak naprawdę odgrywa ono dużą rolę w oddziaływaniu na nasze zdrowie.

Sałatka

Obiady na dowóz - poznaj SmartLunch!

Pracodawca, który zapewnia swoim pracownikom wartościowe i zdrowe posiłki, dba o promowanie pozytywnych nawyków żywieniowych, co przekłada się na zdrowie pracowników. Benefity pracownicze w postaci pysznych obiadów są bardzo uniwersalną propozycją, ponieważ każda z zatrudnionych osób, niezależnie od płci, wieku czy stanowiska, wykorzystuje swoją przerwę w pracy aby zjeść smaczny posiłek. Platforma SmartLunch wychodzi naprzeciw potrzebom zarówno pracodawców, jak i pracowników, oferując możliwość organizacji smacznych i zdrowych posiłków dla pracowników, z dowozem do miejsca pracy. Dzięki takim udogodnieniom, pracownicy otrzymują świeży obiad od lokalnych restauratorów, bez opuszczania miejsca pracy. Benefity dla pracowników w tym przypadku będą wykorzystywane przez każdego z nich. Jak to jest możliwe i co należy zrobić aby wprowadzić takie benefity dla pracowników?

Pyszne benefity dla pracowników

  1. Aby zacząć korzystać z platformy SmartLunch niezbędne jest omówienie warunków i założeń współpracy pomiędzy pracodawcą, a przedstawicielem SmartLunch, wówczas wybrane zostają restauracje z których pracownicy będą mogli zamawiać posiłki. Następuje również podpisanie umowy pomiędzy obydwoma stronami. 
  2. Biorąc pod uwagę żywieniowe preferencje pracowników, SmartLunch wyszukuje oferty lokalnych restauracji, które najbardziej pokrywają się z upodobaniami zatrudnionych.
  3. Pracownicy mogą zamawiać posiłki, na które mają ochotę.
  4. Zamówienia mogą być składane i realizowane w systemie 24/7, więc nawet pracownicy zmianowi będą mogli skorzystać z takiego rozwiązania.
  5. Kolejny krok to wybór posiłku z menu, oferowanego przez wybranego restauratora (może to być więcej niż jedna restauracja), następnie aplikacja przekazuje zamówienie.
  6. Na podstawie zamówienia o określonej godzinie pracownik SmartLunch przywozi obiady dla pracowników, które są świeże i ciepłe. Każdy z nich opatrzony jest niezbędną karteczką z imieniem i nazwiskiem pracownika, tak aby każdy mógł szybko i sprawnie odnaleźć swoje zamówienie. Obiady transportowane są w termoboxach, dlatego do rąk pracownika wędruje ciepły posiłek. Świadczenia pozafinansowe w formie pysznych obiadów to spore udogodnienie zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracowników.
  7. Dzięki dostawom o jednakowej godzinie, wybranej przez pracowników, cały zespół może udać się na przerwę i zjeść razem obiad bez wychodzenia i oczekiwania na realizację zamówienia.
  8. Po zjedzonym posiłku istnieje możliwość anonimowej oceny obiadu. Na tej podstawie restaurator zyskuje szansę na udoskonalenie przygotowywanych potraw.
  9. SmartLunch zapewnia również posiłki regeneracyjne, zgodnie z regulacjami prawnymi.

obiad na dowóz

Dzięki SmartLunch pracownicy zyskują dostęp do wszystkich typów posiłków (zupy, kanapki, sałatki, dania obiadowe, przekąski, podwieczorki, kolacje). Na liście znajdą się także dania wegetariańskie i dietetyczne. Benefity dla pracowników w formie świeżych obiadów, dostarczanych na miejsce pracy to krok w kierunku zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa. Pracownik dobrze odżywiony będzie również bardziej odporny na infekcje i zakażenia. 

Karty sportowe i opieka medyczna

Jeśli chodzi o benefity dla pracowników, prywatna opieka medyczna i karnety sportowe należą do popularnych rozwiązań.  Świadomość dbania o swoje zdrowie powinna być promowana przez pracodawcę. Pozapłacowe benefity pracownicze  nieustannie zwiększają swoją pozycję na rynku i uatrakcyjniają ofertę usług. Opieka zdrowotna jest powszechnie znanym benefitem, ale wszystko zależy od tego, jak szeroki zakres oferuje pracodawca i czy taki pakiet należy się również członkom jego rodziny. Aby jednak takie pakiety mogły sprawdzić się w każdym miejscu, niezbędne są obiekty, gdzie możemy je realizować, np. siłownie, fitness, odpowiednie ośrodki zdrowia. Pracodawca nie ma także wglądu w  to, czy pracownik korzysta z karty ubezpieczenia czy też nie. Niezależnie od wykorzystania zakresu usług, pracodawca zobowiązany jest pokrywać składki.

Wsparcie psychologiczne jako forma benefitów

Benefity dla pracowników mogą występować także w formie opłacanego przez pracodawcę, wsparcia psychologicznego. Pojawiające się problemy w życiu prywatnym, długofalowy stres w sferze zawodowej, jak również konflikty personalne, mogą przyczyniać się do zaburzenia równowagi emocjonalnej pracownika, co będzie przekładać się na efektywność jego pracy. Wsparcie psychologiczne daje realne możliwości rozwiązania problemów, niezależnie od tego czy jest to długofalowa sytuacja czy przejściowy kłopot związany z obniżeniem nastroju, bądź wypaleniem zawodowym.  Pracownicy powinni mieć możliwość swobodnego zwrócenia się o pomoc do psychologa, bez obaw o wpływ takiej konsultacji na pracę.

Zbiorowe ubezpieczenie na życie

Benefity dla pracowników w formie ubezpieczenia na życie, należą do popularnych rozwiązań. Grupowe ubezpieczenie na życie, pracownicy otrzymują po zawarciu umowy. W przypadku opcji grupowej, najczęściej ubezpieczyciele nie szacują oceny ryzyka z medycznego punktu widzenia, nie podejmują również oceny ryzyka odnośnie osób obejmowanych ubezpieczeniem, poprzez to nie ma żadnego zróżnicowania pracowników ze względu na ich stan zdrowia. Świadczenia pozafinansowe w formie ubezpieczenia grupowego z reguły są tańszym rozwiązaniem od indywidualnego, a składka zależna jest od klasy ryzyka, struktur ubezpieczanej grupy, jak również sum. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować warunki zawieranej umowy.

Podsumowanie

Benefity dla pracowników pojawiają się również w formie biletów na taksówki, dofinansowań do szkoleń, bonów podarunkowych, krótszych godzin pracy np. w piątki jak również voucherów na kursy. Rozsądny pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że najpierw warto zadbać o elementarne potrzeby pracowników, aby móc zagwarantować stabilną pozycję przedsiębiorstwu. Dodatkowe świadczenia pracownicze w formie  pozapłacowej uatrakcyjniają pozycję firmy i rozbudowują system benefitów. Najlepsze benefity dla pracowników to te, które pozwalają mu na realizację ważnych potrzeb.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.