Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

ZUS chce zostać wirtualnym biurem rachunkowym do 2023 r.

ZUS chce zostać czymś na kształt wirtualnego biura rachunkowego do roku 2023. Zakład planuje podobno wyręczenie przedsiębiorców w rozliczeniu składek – usługę wzorowaną na Twój e-PIT dla osób fizycznych.

Takie informacje podaje portal money.pl, a plany potwierdza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Ułatwienie dla przedsiębiorców

W planie działań na lata 2021-2023 ZUS miał wpisać pomysł zbudowania wirtualnego biura rachunkowego, które miałoby pomóc przedsiębiorcom w rozliczeniach składek. Takie informacje podał portal money.pl, a ambitne plany ma potwierdzać prezes ZUS, Gertruda Uścińska. Wdrożenie takiej usługi znacząco ułatwiłoby rozliczenie składek dla przedsiębiorców (opłacanych za siebie i za pracowników). Aktualnie muszą oni wysyłać co miesiąc deklarację rozliczeniową, a w nowym systemie to ZUS miałby wyliczać i rozliczać składki. Jedyne, co musieliby zrobić przedsiębiorcy, to sprawdzić, czy nie ma błędu i potwierdzić rozliczenie.

Podobnie jak Twój e-PIT

Taki system dla przedsiębiorców miałby działać podobnie jak już dostępna usługa Twój e-PIT dla osób fizycznych. Zeznania podatkowe są przygotowywane przez ZUS, a podatnik jedynie potwierdza ich zgodność ze stanem faktycznym. Prezes ZUS przyznała, że ZUS chce rozliczać składki za przedsiębiorców by uprościć system.

Skorzystają nie tylko firmy

Ponadto Uścińska uważa, że takie rozwiązanie przyniosłoby korzyści nie tylko firmom, ale wszystkim klientom ZUS. Dane będą bowiem zebrane w całość – co jest konieczne, by obliczać i rozliczać składki, dzięki czemu przyznawanie zasiłków, rent i emerytur ma być szybsze.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.