Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Rosną opłaty za prowadzenie kont firmowych

Coroczne badanie przeprowadzone przez NBP wskazuje, że banki systematycznie podwyższają opłaty za prowadzenie rachunków firmowych i inne związane z bankowością usługi dla mikro, małych i średnich firm.

Przeciętna opłata za konto firmowe to 15,76 zł miesięcznie dla mikroprzedsiębiorców oraz 56 zł dla małych i średnich firm.

Coraz droższe firmowe rachunki bankowe

NBP przygotował raport o opłatach za konta firmowe – ostatni w takiej formie, bo od 2021 roku dane będą publikowane analitycznie razem z zestawieniem opłat bankowych dla klientów indywidualnych. Dane wskazują, że mikroprzedsiębiorcy płacą średnio 15,76 zł za konto, o 24 grosze mniej niż wedle poprzedniego zestawienia z 2019 roku. Niższe są opłaty za przelewy internetowe – 18 groszy w porównaniu do 24 groszy w ubiegłym roku. Jednak inne opłaty rosną – m.in. o 0,14 p. proc. opłata za wpłaty gotówkowe, o 0,01 p. proc. za wpłaty w bankomatach czy o 0,11 p. proc. za wypłaty w oddziałach banku. Jeszcze gorzej wygląda kwestia opłat za konta firmowe dla małych i średnich firm, gdzie wszelkie zmiany zaobserwowane na przestrzeni roku dotyczą podwyżek. Średnia miesięczna opłata za prowadzenie rachunku firmowego wynosi 56 zł wobec 47,56 zł w 2019 roku. Za przelew w oddziale przedsiębiorcy płacą przeciętnie 21,38 zł, o 4,19 zł więcej niż rok temu, a za przelew internetowy o 2 grosze więcej – 0,71 zł. Wpłaty gotówkowe są droższe o 0,14 p. proc., a wypłaty z kasy o 0,12 p. proc.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.