fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Nowe pomysły MF na uszczelnienie podatków

Pojawiły się nowe pomysły na uszczelnienie systemu podatkowego, w tym propozycja zmniejszenia limitu na transakcje gotówkowe o niemal połowę oraz zmiana zasad wyprowadzania z firm samochodów poleasingowych.

Według Ministerstwa Finansów te zmiany mają przynieść budżetowi państwa wpływy na poziomie 6 mld zł już w przyszłym roku.

Niższy limit obrotu gotówki

Resort Finansów planuje wprowadzenie wraz z projektem Polskiego Ładu niższego maksymalnego limitu na transakcje gotówkowe – 8 tysięcy złotych na jednej fakturze zamiast 15 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosowaliby się do nowych przepisów, utraciliby możliwość zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Poza tym pomysłem, ministerstwo chce narzucić przedsiębiorcom akceptowanie od 1 lipca 2022 roku przynajmniej jednej formy płatności bezgotówkowej np. płatności telefonem, z użyciem terminalu płatniczego. Przepisy mają dotyczyć firm, których roczny przychód wynosi więcej niż 20 tys. zł.

Nowe zasady dla firm poleasingowych

Kolejny pomysł resortu dotyczy aut poleasingowych. Obecnie można wyprowadzić samochód leasingowany z firmy i wykupić go do celów prywatnych, a potem sprzedać go w ciągu kolejnych sześciu miesięcy bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Jeśli auto zostanie po spłacie w majątku firmy, to można je sprzedać dopiero po 6 latach. Resort teraz proponuje, że przychód ze sprzedaży auta poleasingowe dla celów prywatnych będzie się wliczać do przychodów firmy i tym samym konieczne będzie uiszczenie podatku dochodowego.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.