Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Rejestracja działalności będzie możliwa tylko online?

Czy właśnie obserwujemy kres urzędowych okienek, jeśli chodzi o obsługę przedsiębiorców? Takie plany ma rząd. Obecnie działalność zarejestrujesz korzystając z trzech opcji. Pierwsza przez internet. Online jest szybko i wygodnie, ale nie każdy chce i potrafi zarejestrować firmę w taki sposób.

Działalność otwierają również osoby starsze, które niekoniecznie wiedzą, jak samodzielnie załatwić sprawy przez internet. W końcu przez dekady przywykli do pani w urzędowym okienku, o kolejkach nie wspominając. Kolejna opcja to wysłanie wniosku pocztą, co również jest wygodne. I na koniec wizyta w urzędzie- idealna droga, gdy masz wątpliwości i pytania. Od kiedy można spodziewać się zmian?

Skąd taki pomysł?

Rząd chce skończyć z papierologią i wizytami w urzędach. W końcu jeśli można coś załatwić korzystając z internetu, to po co tracić czas i pieniądze na dojazd. Już niebawem rząd zacznie prace nad nowym projektem, w którym właśnie zajmie się sposobem składania wniosków do CEIDG. Będzie to możliwe tylko online.

Przyczyna? Przedsiębiorcy świetnie poradzili sobie z cyfryzacją usług, gdy szalała pandemia, dlaczego więc nie wykorzystać ich potencjału i nie zrezygnować z papierowych wniosków. W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że przedsiębiorcy chętnie wybierają możliwość załatwiania spraw drogą internetową. Już teraz większość spraw mogą załatwić bez opuszczania firmy przez internet. Z czego wielu korzysta.

70% wniosków o wpis do CEIDG online

W 2020 roku 70% wniosków to te złożone przez internet. Rząd chce całkowicie odejść od formy papierowej, co oznacza, że w przyszłości jedyną drogą będzie użycie w tym celu internetu. Natomiast proces przechodzenia z papieru do komputera ma być rozłożony na kilka lat, tak by osoby, które nie poruszają się sprawnie w środku internetowym, miały czas się przestawić.

Pomysł budzi skrajne odczucia. Cześć osób po prostu woli obsługę w urzędzie, pozostaje też kwestia pomocy przy wypełnianiu wniosku, z czego przy okienku można skorzystać.

Z pewnością przejście wyłącznie na rejestrację firmy online potrwa kilka lat. Pozostaje mieć też nadzieję, że nadal będzie można liczyć na pomoc w razie wątpliwości przy wypełnianiu wniosku.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.