Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Nadchodzą zmiany dla franczyzodawców i franczyzobiorców

Podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu ustawy o franczyzie, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że wolny rynek to nie wolna amerykanka. Ze względu na to, że próby samoregulacji branży nie odniosły sukcesu, jej regulacją zajęli się rządzący. Już teraz projekt wzbudza wątpliwości, szczególnie franczyzodawców.

Ustawa ma na celu zdefiniowanie pojęcia franczyza. Obecnie już samo pojęcie rodzi wątpliwości i pod nią podciągane mogą być inne formy współpracy. Wśród pomysłów, które pojawiły się w projekcie są: sąd arbitrażowy dla spraw franczyzowych, szczegóły wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron i specjalna aplikacja dla franczyzobiorców. Co jeszcze może się zmienić?

Najważniejsze zmiany - korzystne dla franczyzobiorców?

Franczyza to dobry pomysł na biznes, jednak wobec projektu ustawy padają zarzuty, że przede wszystkim obejmuje parasolem ochronnym franczyzobiorców. Co w takim razie z franczyzodawcami, którzy dają know-how, gotowy przepis na sukces i niejednokrotnie wspierają marketingowo i w innych obszarach? Mogą nie być zadowoleni ze wszystkich zapisów nowej ustawy.

Szczególnie brak zakazu konkurencji zwraca uwagę. Franczyzobiorca obecnie ma zakaz konkurencji przez lata po rozwiązaniu umowy z franczyzodawcą. Wypada z branży, bo takie są dziś warunki stawiane przez franczyzodawców. Projekt ustawy znosi zakaz konkurencji pod wieloma względami. Franczyzobiorca mógłby prowadzić inny, nawet konkurencyjny biznes, w trakcie umowy franczyzy. A w sytuacji rozwiązania umowy, miałby zakaz konkurencji na rok, ale tylko jeśli chodzi o założenie firmy w takiej samej sieci franczyzowej. Natomiast biznes mógłby prowadzić dalej.

Istotne punkty współpracy franczyzowej

Umowa franczyzy mogłaby być zawarta w formie dokumentowej, czyli również przez sms i mail. Poza tym projekt przewiduje zmiany w:

  • terminach wypowiedzenia umowy (na czas nieokreślony: franczyzobiorca 3 miesiące, franczyzodawca 6 miesięcy),
  • karach umownych i wekslach (konieczna deklaracja wekslowa),
  • sąd arbitrażowy.

Aplikacja dla franczyzobiorców i dokument informacyjny na dwa tygodnie przed umową

Projekt ustawy zakłada konieczność dostarczenia franczyzobiorcy dokumentu zawierającego najważniejsze informacje. Na 14 dni przed podpisaniem umowy. Mowa jest również o aplikacji mobilnej, w której franczyzobiorca sprawdzi umowę pod względem dobrych praktyk.

Projekt zakłada stworzenie znaku dobrej marki. O takie logo mogliby się starać franczyzodawcy.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.