fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Planowanie emerytury zaczyna się od oszczędzania

Nauka języków obcych, piesze wycieczki, pielęgnacja działki, spotkania ze znajomymi to najpopularniejsze sposoby spędzania jesieni życia. Polscy emeryci także chętnie poświęcają się swoim hobby i podróżują.

Nie jest jednak tajemnicą, że ważnym czynnikiem w wyborze aktywności są pieniądze. Dlatego warto zadbać o swoją przyszłość finansową, by nie martwić się tym na emeryturze.

 

Wydatki nie maleją z wiekiem

Wystarczy spojrzeć na dane Głównego Urzędu Statystycznego opracowane na podstawie corocznego reprezentatywnego badania domowych budżetów. Okazało się, że aż 5% emerytów w ubiegłym roku żyło w skrajnym ubóstwie. Z kolei 23% osób starszych pobierających świadczenia z ZUS zakwalifikowano jako relatywnie ubogich.

W tym samym badaniu określono również, że średni dochód emerytów wynosił 1510 zł. Jeśli odliczyć od tego podstawowe elementy domowego budżetu - wszelkie opłaty związane z mieszkaniem, wodą, prądem, wyżywieniem, gospodarką komunalną i ubraniem, to zostaje niewiele. Warto wspomnieć również o lekach i opiece medycznej. Jak wskazuje GUS, przeciętny 70-latek zmaga się z dwoma schorzeniami i czterema dolegliwościami. Leczenie i profilaktyka zdrowia w tym wieku mogą kosztować sporo.

Jak w takim wypadku sfinansować koszty związane z wyjściem do restauracji, wycieczką na Mazury czy nieraz planowaną realizacją marzeń? Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i spełnienia, o których myśli się pracując przez 40 lat? Otóż planowanie emerytury należy zacząć od oszczędzania. Im wcześniej, tym lepiej.

 

Prywatna emerytura

Prognozy ekspertów wskazują, że mniej więcej za trzy dekady wysokość emerytur może stanowić jedynie ułamek ostatniej pensji, a nawet nie przekraczać 40% jej wartości. To jeszcze mniej, niż wynosi wysokość dzisiejszych świadczeń. Na utrzymanie dotychczasowego standardu życia w ramach obowiązkowej części systemu emerytalnego prawdopodobnie nie ma co liczyć.

Dlatego tak ważne jest samodzielne oszczędzanie, budowa „prywatnej emerytury”. Warto jednak zastanowić się dłużej nad wyborem odpowiedniego rozwiązania finansowego. Takiego, który oprze się rosnącej inflacji i będzie zwolniony z 19% podatku od zysków.

Choć brzmi to jak bajka, to takie rozwiązania znajdziemy w ramach III filaru emerytalnego. To Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Dwa produkty, które zostały stworzone na potrzeby osób oszczędzających z myślą o emeryturze. Obecnie takie konta można otworzyć w kilku instytucjach, np. w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, bankach, zakładach ubezpieczeń czy domach maklerskich.

Kapitał, który można zbudować na takiej „prywatnej emeryturze” może stanowić znaczny zastrzyk finansowy na jesieni życia. W przypadku, gdy uda się uzbierać kwotę 300 tys. zł na emeryturę szacowany kapitał emerytalny, wypłacany co miesiąc mógłby wynieść ok. 2 700 zł  netto miesięcznie – uwzględniając założenie  potencjalnej rocznej stopy zwrotu w okresie wypłat w wysokości 4%, kapitalizację miesięczną i dokonywanie wypłat w  okresie 10 lat.

Indywidualne szacunki można wykonać w tym miejscu.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.