Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Dom z funkcją usługową, czyli sposób na obniżenie kosztów

Prowadzenie działalności gospodarczej w domu z pewnością pozwala sporo zaoszczędzić na wynajmie lokalu. Jeśli chcemy prowadzić biznes niewymagający dużej powierzchni i jednocześnie nieuciążliwy, możemy łatwo wygospodarować przestrzeń do pracy w domu bez dużych zmian.

Jeśli jednak planujemy działalność, która zajmie więcej miejsca i wymaga wprowadzenia specjalnych warunków, warto pomyśleć o tym już na etapie wyboru projektu domu.

Wprowadzając w domu dodatkową powierzchnię na lokal usługowy, możemy wykorzystać ją na wiele sposobów, poczynając od punktu handlowego, po biuro, czy gabinet. Jeśli chcemy jednak mieć pewność, że lokal posłuży nam także w przyszłości – nawet przy zmianie prowadzonej działalności – nie możemy się kierować jedynie intuicją. Z pomocą przychodzą nam bazy projektów, których twórcy starają się zmaksymalizować korzyści zarówno celów mieszkalnych, jak i biznesowych.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu?

Najważniejszą zasadą budynku mieszkalno-usługowego jest wzajemna odrębność tych miejsc. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie części usługowej w osobnym skrzydle. Niestety nie zawsze działka lub środki finansowe pozwalają na dodatkową powierzchnię, która zazwyczaj oscyluje w granicach 50 m2. W takiej sytuacji warto skorzystać z projektów, które proponują wkomponowanie lokalu w bryłę. Zwykle takie rozwiązania występują w budynkach zaprojektowanych na planie litery U, T czy L. Strefa usługowa umiejscowiona jest wtedy od frontu po to, by była dobrze widoczna. 

Coraz częściej jednak projektowane są budynki na planie prostokąta, jak np. w projekcie BW-37 z katalogu Tooba.pl, gdzie na samym parterze można wydzielić niemal 14% powierzchni na lokal usługowy. Projekt przewiduje tutaj głównie działalności nieuciążliwe dla otoczenia.

 

Jaki podział będzie najlepszy?

Dla wielu osób przeszkodzą w prowadzeniu działalności w domu może być niekorzystna logistyka samego budynku. Większość projektów przewiduje strefę usługową na parterze, a część mieszkalną na piętrze. Jednak gdy w budynku znajduje się osoba starsza lub niepełnosprawna, takie rozwiązanie będzie skreślać prowadzenie lokalu na parterze. Wtedy najlepiej wybrać projekt, który przedziela dom na dwie połowy. Przykładem może być dwukondygnacyjny projekt MD-26, gdzie lokal usługowy rozmieszczony jest na dwóch poziomach, podobnie jak strefa mieszkalna.

 

Nie zapomnij o przestrzeni wokół budynku

Dobry projekt domu łączący funkcje usługowo-mieszkalne powinien mieć spójną architekturę. Będzie to nie tylko wspólny dach, ale także wykończenie ścian i detali. Adaptując projekt na działce powinniśmy pamiętać też o zagospodarowaniu miejsca na parking. Minimalne jego wymiary powinny wynosić 2,3x5 m. Tu prawo budowlane jest dość łagodne, bowiem budowa do 10 miejsc postojowych dla samochodów może być realizowana bez pozwolenia na budowę.

Budowa domu z częścią usługową będzie dobrą inwestycją, jeśli odpowiednio ją zaplanujemy. Najważniejszy jest sam wybór projektu i jego adaptacja. Pamiętajmy, że nie każda działalność może być prowadzona w pomieszczeniu przewidzianym w projekcie. O tym, jakie formalności i parametry powinien spełniać lokal handlowo-usługowy, dowiecie się w następnej części poradnika.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.